Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wujek pokazał mi sposób na pędzenie szczypioru w mieszkaniu. Wystarczy plastikowa butelka po wodzie
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 09.04.2024 11:27

Wujek pokazał mi sposób na pędzenie szczypioru w mieszkaniu. Wystarczy plastikowa butelka po wodzie

szczypior w butelce
Fot. Shutterstock/zayatsphoto

Nie kupuj szczypioru, wyhoduj go we własnym domu. Z metodą mojego wujka to możliwe. Taki szczypior smakuje zupełnie inaczej, a ty w dodatku masz satysfakcję, że wyhodowałaś go sama. Możesz tego dokonać nawet w niewielkim mieszkaniu..

Sposób wujka na domowy szczypior

Mój wujek to doświadczony działkowiec. Spod jego ręki wychodzą nie tylko piękne kwiaty, ale też warzywa. Zawsze zadziwiają mnie jego metody hodowli, ale to, co zdradził mi ostatnio, jest bardzo skuteczne. Wujek pokazał mi sposób na pędzenie szczypioru z cebuli.

Metoda jest bardzo prosta, łatwa, a w dodatku tanim kosztem można wyhodować szczypior. Taki z własnej uprawy smakuje zupełnie inaczej. Zawsze jest pod ręką i nie trzeba go kupować. Poniżej przedstawię ci sposób, tylko nie mów wujkowi, że zdradziłem ci jego patent. 

szczypior 2.jpg
Fot. Canva/ma-no
Przepis na ten napój znalazłem w internecie. Wystarczy kilka tanich składników, korzyści są nieocenione

Butelka to podstawa

Metoda wujka, jak wspomniałem, jest prosta i tania. Dlatego potrzebne produkty są tanie, a w dodatku łatwo dostępne. Sama zobacz. Do pędzenia szczypioru w domu będziesz potrzebowała:

  • żółtą cebulę
  • ziemię 
  • 5 l butelkę po wodzie.

Najważniejsza jest butelka, bo stanowi ona zarówno doniczkę, jak i podstawę tego patentu. Dzięki temu uprawa zajmuje bardzo mało miejsca.

Cebula do pędzenia szczypioru powinna być zdrowa. Nie może mieć żadnych plamek ani uszkodzeń. Ma być dobrze wyrośnięta, o wadze ok. 30-60 g. Szczypior można też pędzyć z cebuli dymki.

Jak pędzić szczypior w domu?

W pustej butelce odetnij jej górną część, aby swobodnie wsypać ziemię. Od spodu zrób małe dziurki, aby nadmiar wody mógł wypływać na zewnątrz. Flamastrem zaznacz na butelce otwory o średnicy około 4 centymetrów. Rozmieść je równomiernie, a następnie wytnij.

Butelkę umieść na talerzu. Wsyp trochę ziemi i umieszczaj cebule, tak aby ich szyjki były skierowanie w kierunku otworów. Zasyp je ziemią, a następnie  podlej je wodą i gotowe. Teraz wystarczy czekać, aż szczypior wyrośnie. Na szczęście z tą metodą nie będzie trwało to zbyt długo. Sprawdź, co się stanie, jak wsypiesz mąkę do wrzątku oraz poznaj przepis na sałatkę z pomidorów

butelki.jpg
Fot. Canva/innadodor