Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wyjmij z szafki kuchennej i wykorzystaj w ogrodzie. Ten produkt jest dla roślin bezcenny
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 20.06.2024 15:58

Wyjmij z szafki kuchennej i wykorzystaj w ogrodzie. Ten produkt jest dla roślin bezcenny

ogród
Fot. Canva

Produkt, który masz w kuchni możesz zastosować w ogrodzie. Pomoże roślinom pięknie rosnąć, ale rozwiąże też uciążliwe problemy, z którymi borykają się działkowcy i ogrodnicy. Dzięki niemu pozbędziesz się niechcianych gości. Czy już wiesz o co chodzi?

Jak działa ocet w ogrodzie?

Ocet zwykle stosujemy w kuchni i dodajemy go do marynat, galaret i sałatek. Jednak warto użyć octu poza domem i zastosować go w ogrodzie. Będzie on wspomagał wzrost rośli, ale też pobudzi ich kwitnienie. Oprócz tego ten popularny produkt skutecznie rozprawi się ze szkodnikami w ogrodzie i na działce. 

Dzięki niemu pozbędziesz się mszyc, tarczników, wełnowców i pędziorków. Wszystko dlatego, że zapach octu odstraszy te szkodniki. Jeśli masz problem ze ślimakami, mrówkami i muszkami, to szybko go rozwiążesz. Użyj octu, a niechciani goście szybko wyniosą się z ogrodu. 

ślimak
Fot. Canva/kuponjabah
Zetrzyj masło na tarce. Efekt cię zaskoczy, już zawsze będziesz tak robić

Dobroczynne działanie octu

Ocet warto zastosować podczas pielęgnacji roślin w ogrodzie. Dzięki niemu szczególnie rododendrony, gardenie, hortensje i magnolie pięknie zakwitną. Wystarczy spryskać je roztworem z wodą. 

Ta mieszanka pobudzi też wzrost roślin i ochroni je przed działaniem szkodników. Warto wiedzieć, że magnolie doskonale rosną, gdy ich nasiona zostaną zamoczone w mieszance wody i octu.

Ważne są tu proporcje, czyli 4:1. Nasiona zostaw w mieszance na całą noc. Jeśli sen z powiek spędzają ci szkodniki, które niszczą ogród. To zrób mieszankę wody i octu w proporcjach 1:10

Na 1 litr wody dajemy 100 ml octu i kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dzięki temu mieszanka lepiej przywrze do tkanek roślin. Zrób oprysk całej rośliny, ale nie spryskuj kwiatów. Potem umyj roślinę i zabieg powtórz po 7 dniach. 

Ocet wygoni ślimaki i muszki

Jeśli ślimaki pustoszą twój ogród, to też zastosuj ocet, ale dodaj do niego piwo. Te dwa produkty użyj w proporcjach 1:1 i przelej do pojemników. Następnie ustaw je w miejscach, gdzie są ślimaki. Zapach mikstury zwabi szkodniki i w ten sposób pozbędziesz się ich z ogrodu lub działki. Gdy dokuczają ci mrówki, to rozlej ocet w miejscach, gdzie się pojawiają.

Zapach je odstraszy. Jeśli drzewa owocowe na działce są atakowane przez muszki owocówki, to zawieś słoiczki z miksturą na drzewach. Mieszankę zrób z połowy szklanki octu jabłkowego, szklanki wody, łyżeczki melasy i połowy łyżeczki cukru. Owady szybko wyniosą się z drzewa. Pisaliśmy o tym, jak zrobić kotlety rybne z przepisu Roberta Makłowicza. Podawaliśmy przepis na kolację z ciasta francuskiego i pieczarek. 

owoce
Fot. Canva/asya b

Źródło: podkarpackiesady.pl