Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Za kilogram czereśni na targu zapłacisz fortunę. Te ceny wołają o pomstę do nieba
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 16.05.2024 13:57

Za kilogram czereśni na targu zapłacisz fortunę. Te ceny wołają o pomstę do nieba

czereśnie
Fot. Canva/Kevin George

Czereśnie już można kupić na straganach, ale na razie kosztują krocie. W zeszłym roku ceny tych znakomitych owoców biły rekordy, ale w tym roku jest jeszcze drożej. Ile musimy wydać na kilogram czereśni na targu?

Czereśnie dostępne, ale nie dla każdego

Wielu smakoszy z utęsknieniem czeka na moment, kiedy będzie można skosztować czereśni. Te pyszne, soczyste owoce o delikatnym i lekko kwaśnym smaku zwykle można kupić od czerwca do sierpnia. Jednak już teraz na straganach w wielu polskich miastach pojawiają się pierwsze czereśnie. 

Zazwyczaj owoce pochodzą z Hiszpanii i Grecji. Niestety ceny za te owoce wołają o pomstę do nieba. Powodem wyjątkowo wygórowanych cen są przymrozki, które miały wpływ na kwiaty czereśni. Owoców jest mało, a ceny są szokująco wysokie. Ile musimy zapłacić za kilogram tych lubianych owoców?

czereśnie
Fot. Canva/Mosaikophotography
Żadne jabłka do racuchów. Ten dodatek smakuje 100 razy lepiej, musisz spróbować

Na czereśnie wydasz krocie

Ceny czereśni już w ubiegłym roku były rekordowo wysokie. Izabela Kaczorowska, która jest sadowniczką i prowadzi portal Kobieta w sadzie, mówiła w rozmowie z portalem Wirtualna Polska:

Przed rokiem na początku czerwca na Broniszach polskie czereśnie były w cenie 160 zł/kg. W tym roku cena ma oscylować wokół 200 zł/kg

Jednak sadowniczka uspokaja, że niedługo później ceny czereśni spadną. Ostatecznie za kilogram tych lubianych owoców zapłacimy 20 zł/kg. Aktualnie na targowisku na tarnowskim Burku za kilogram czereśni trzeba zapłacić wysoką cenę. Antonina, która sprzedaje owoce, powiedziała w rozmowie z portalem tarnowska.tv:

Na razie jest mało czereśni, a ich cena waha się między 60 a 80 zł/kg. Jest to spowodowane tym, że na najwcześniejsze odmiany czereśni spadły przymrozki w kwietniu

Kiedy tańsze czereśnie?

Jak informuje portal sadyogrody.pl, cena importowanych czereśni na rynku hurtowym w Broniszach jest zróżnicowana. Za kilogram owoców trzeba zapłacić od 15 do 95 zł w hurcie za kilogram. Jednak na bazarach cena za kilogram przekracza często 100 zł/kg. Co wpływa na tak wysoką cenę? 

Portal Interia wyjaśnia:

W ostatnim czasie koszty produkcji czereśni i utrzymania sadów wyraźnie wzrosły. Nałożył się na to nie tylko wzrost kosztów za energię elektryczną, ale też wyższe ceny nawozów i środków ochrony roślin

Warto poczekać jeszcze kilka tygodni i kupić polskie czereśnie. W końcu, jak przekonują eksperci będą one kosztować 20 zł/kg. Taka cena jest do jeszcze do przełknięcia. Pisaliśmy o tym, jak zrobić naleśniki bez mąki. Radziliśmy też, jak przyrządzić pizzę bez mąki. 

czereśnie
Fot. Canva/Mike_Sheridan