Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Zaczyna się, masło osiąga kosmiczne ceny. Polacy robią zapasy na Boże Narodzenie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 23.10.2024 07:00

Zaczyna się, masło osiąga kosmiczne ceny. Polacy robią zapasy na Boże Narodzenie

Drożejące masło
Fot. Jan BIELECKI/East News

Według aktualnych statystyk, ceny masła to najszybciej dziś rosnące spośród wszystkich na rynku spożywczym. Cena skacze tak szybko, że już widzimy ją na poziomie, na którym analitycy spodziewali się jej w grudniu. Warto zacząć rozglądać się za promocjami.

Ile kosztuje masło

Inflacja w Polsce, choć nie tak mocno jak kilka miesięcy temu, jednak znów rośnie. Drożeją więc wszystkie produkty spożywcze, a na coraz mniejsze zakupy wydajemy coraz więcej pieniędzy. Jednak to właśnie masło obrasta w cenę najszybciej.

Tak pokazują analizy Głównego Urzędu Statystycznego, cytowane przez „Fakt”. Według dziennika oznacza to, że cena produktu już przekroczyła 10 zł za kostkę. Dotyczy to jednak sklepów osiedlowych, które z natury są droższe od tych, w których zakupy robimy najczęściej.

masło pokrojone

Ewa Wachowicz robi pierogi z najbardziej krakowskiej mąki. Dlatego są tak pyszne

Dyskonty nie zawsze pomagają na ceny masła

W dyskontach, gdzie kupujemy najczęściej, nie jest jednak lepiej. W drugiej połowie października 2024 masło Mleczna Dolina kosztuje w Biedronce poza promocją więcej niż 7,5 złotego. Chętnie kupowane masło osełkowe w 300-gramowym opakowaniu to koszt niemal 20 złotych. Tak drogo w tej i innych sieciach nie było od stycznia tego roku.

Maślana drożyzna to nie tylko kwestia naszej polskiej inflacji. Dziennikarze WP Finanse przekazują, że powody są różne. Jeden z nich to niska produkcja mleka w krajach, gdzie normalnie doi się go najwięcej, np. na Nowej Zelandii. Sprawia to, że na rynku jest masła po prostu mało.

Masło drożeje, bo mało mleka

Drugi powód ma być techniczny. Jak podają ekonomiści, staniało także mleko w proszku. Mleko takie jest produkowane obok masła, więc jego niska cena zniechęca producentów do wytwarzania obu wyrobów na raz. Dlatego przetwórnie przestawiły moce przerobowe na twaróg i serwatkę.

Ceny mają jeszcze rosnąć, dlatego warto już teraz pomyśleć o zapasach. Masło wraca, przynajmniej od czasu do czasu, do gazetek promocyjnych sklepów. Sprzedaż taka obwarowana jest ograniczeniami ilościowymi, dlatego też zapasy można gromadzić powoli.

Jedną z takich promocji organizuje właśnie Biedronka.  Wypróbuj też przepis na ciasto snikers bez pieczenia.

kostka masła