Zaskakujące regionalne potrawy z różnych części Polski
Wigilijna kolacja już gotowa? Sprawdźcie jakie dania jada się w innych częściach Polski. Na południu kraju podaje się na przykład chleb z czosnkiem. Innym nietypowym zwyczajem jest też spożywanie opłatka z miodem kultywowane do dziś na Podhalu czy Lubelszczyźnie.
W wielu rejonach wspomniane już dwa specjały pojawiały się równocześnie i to one — nie pierwsza gwiazdka — były sygnałem do startu uroczystej kolacji. Chleb pojawiał się na wigilijnych stołach z intencją, by nie zabrakło go również w kolejnym roku.
Etnografowie przypuszczają też, że jabłko, które pojawiało się na wieczerzy, było symbolem stworzenia świata. Niektórzy są zdania, że to ono zapoczątkowało zwyczaj dzielenia się i po prostu zostało wyparte przez opłatek. Czym jeszcze zaskakują Polacy z różnych stron?
Regionalne potrawy wigilijne
Są świąteczne dania, które dziś już mogą być zapomniane — wyparte przez przyzwyczajenie do jarzynowej czy karpia. Niektóre zakątki Polski obfitowały w oryginalne kompozycje, które na stołach gościły rokrocznie. W Wielkopolsce na przykład podawało się zupę konopną, polewkę z maku z jagłami, czy zupę z brukwi.
Mazowsze słynęło z wigilijnego barszczu białego z grzybami na zakwasie z kapusty kiszonej. Ten region również zapoczątkował przyrządzanie kultowego już kompotu z suszu. Podczas wieczerzy często serwowano też rwaki, czyli podobną do kopytek potrawę z ugotowanych ziemniaków.
Na Pomorzu i Kaszubach królowały śledzie. Nie były to jednak popularne dziś śledzie po kaszubsku, lecz pluci, czyli ziemniaków w mundurkach z solonym śledziem. Podawano tam też zupę z suszonych owoców z kluskami zwaną brzadem.
Śląsk z kolei słynął z siemieniotki, czyli zupy z siemienia konopnego z dodatkiem uprażonej kaszy jęczmiennej. Spożyciu tej zupy przypisywano magiczną moc, a przepis był różny zależnie od tego, kto danie przyrządzał. Region ten obfitował też w wigilijne desery takie jak moczki, makówki czy bytomskie kamyki.
Źródło zdjęcia: canva/Mykola Lunov
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: polki, pap