Zupa z pieczonych warzyw - jak ją zrobić?
Jesienią i zimą z prawdziwą przyjemnością sięgamy po gorące i sycące potrawy. Talerz gorącej zupy po zimnym dniu to spełnienie marzeń każdego łakomczucha. Bogate w składniki, gęste i sycące. Łamiemy rutynę w kuchni i gotujemy nowocześnie, łącząc tradycję z egzotyką. Oto przepisy na genialne zupy warzywne, w tym na zupę z pieczonych warzyw!
Zupa z pieczonych warzyw
Bogaty smak i wspaniały wybór dla wegetarian i wegan, czyli zupa z pieczonych warzyw!
Czego potrzebujemy:
2 duże ziemniaki
2 papryki
2 cukinie
2 marchewki
2-3 łyżki oliwy
bulion warzywny ok. 1,5 litra
1 cebula
sól i pieprz do smaku.
Ziemniaki obieramy i kroimy na kawałki. Paprykę kroimy na ćwiartki i usuwamy gniazda nasienne. Cukinie kroimy na duże kawałki. Marchewkę obieramy i kroimy na grube słupki. Warzywa skrapiamy oliwą, lekko solimy i pieprzymy. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 20 minut, aż zrobią się miękkie. W międzyczasie w garnku podsmażamy posiekaną w kostkę cebulę. Kiedy będą gotowe, dodajemy upieczone warzywa i zalewamy bulionem. Doprowadzamy do zagotowania, trzymamy na ogniu jeszcze przez 5 - 10 minut. Po tym czasie zdejmujemy z ognia.
Zupę można podawać w ten sposób, ale możemy z niej zrobić także zupę-krem. Wystarczy poczekać, aż lekko przestygnie, a następnie zblendować do uzyskania kremowej konsystencji. Zupę można podawać z odrobiną oliwy, pestkami dyni lub kleksem śmietany.
Zupy warzywne - jeszcze więcej inspiracji
To nie jedyny sposób, w jaki możesz przygotować zupę warzywną. Poznaj nasze inne inspiracje na smaczne i bardzo sycące dania, które możesz przygotować już teraz.
Zupa Dhal
To indyjska zupa z czerwonej soczewicy. Gęsta, sycąca o intensywnym aromacie przypraw.
Potrzebujemy:
20 gram masła
2 ząbki czosnku
1 cebulę
1/2 łyżeczkę kurkumy
1 łyżeczkę przyprawy garam masala
1/4 łyżeczki chilli w proszku
1 łyżeczkę mielonego kuminu
1 puszkę krojonych pomidorów z puszki, lub 3-4 świeże pomidory bez skórki - posiekane
czerwona soczewica 1-1,5 szklanki
łyżkę soku z cytryny
350 ml wywaru z warzyw ( bulionu )
puszka mleka kokosowego
sól i pieprz
posiekana kolendra lub zielona pietruszka do podania
opcjonalnie 2 - 3 ziemniaki pokrojone w kostkę.
W garnku z grubym dnem rozpuszczamy masło i przesmażamy posiekaną drobno cebulę i poszatkowany czosnek. Po 2-3 minutach dodajemy przyprawy i przesmażamy przez około 1 minutę. Mieszając, dodajemy pomidory, soczewicę, sok z cytryny i mleko kokosowe. Dodajemy wywar z warzyw - dolewamy stopniowo, w miarę jak pęcznieje soczewica. Zupa ma wyjść gęsta. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez około 30 minut. Doprawiamy solą i pieprzem, możemy dodać jeszcze chili, jeśli lubimy bardzo ostre potrawy. Dodanie ugotowanych i pokrojonych w kostkę ziemniaków sprawi, że zupa będzie jeszcze bardziej sycąca. Podajemy z niewielką ilością kolendry (uwaga - świeża jest bardzo intensywna).
Aromatyczna i pożywna zupa Dhal to numer jeden wśród zimowych dań. Podczas gotowania w domu rozgości się aromat niezwykłych i intensywnych przypraw, który rozgrzewa już sam w sobie.
Zupa krem z pieczonej dyni
Połączenie lekko słodkiej dyni z ostrymi przyprawami rozgrzewa niezwykle intensywnie.
Przygotujmy:
1 niedużą dynię. Dynia hokkaido, piżmowa - wedle gustu
2-3 większe ziemniaki
1 dużą cebulę
wywar z warzyw ( bulion ) 0, 5 litra
kawałek imbiru
1/2 łyżeczki chili
sól, świeżo mielony pieprz, szczypta tymianku
uprażone pestki dyni i słonecznika
2 łyżki oliwy.
Dynię obieramy, wycinamy pestki i kroimy w kostkę. Układamy na blaszce do pieczenia. Skrapiamy oliwą, lekko solimy i posypujemy tymiankiem. Pieczemy w piekarniku ok. 30 minut w 180 stopniach. Cebulkę, drobno posiekaną, należy zeszklić na patelni i na odrobinie oliwy. W garnku, w bulionie, gotujemy do miękkości ziemniaki pokrojone w kostkę. Następnie dodajemy upieczoną dynię ( zostawiamy parę kawałków do dekoracji ), cebulę, kawałek startego imbiru i przyprawy (chili, pieprz, sól). Gotujemy przez chwilę, a następnie miksujemy na gładki krem. Przelewamy do miseczki i dekorujemy kawałkami upieczonej dyni i uprażonymi pestkami.
Zupa krem z batatem i papryką
Kolejna zupa, której bazą są wcześniej upieczone warzywa. Smak staje się bardziej intensywny i bogaty.
Co potrzebujemy:
2 duże, bądź 3 średnie bataty
2 papryki
2-3 łyżki oliwy
bulion warzywny ok. 1 litr
1 cebula
mała puszka kukurydzy
2 ząbki czosnku
chili, sól i pieprz
Bataty obieramy i kroimy na kawałki. Paprykę kroimy na ćwiartki i usuwamy gniazda nasienne. Warzywa skrapiamy oliwą, lekko solimy i pieprzymy. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 215 stopni przez 20 minut. Pilnujemy, aby warzywa się nie przypalały. W garnku podsmażamy posiekaną cebulę z czosnkiem, można dodać, jeśli mamy, odrobinę świeżej papryki chili. Następnie dodajemy upieczone warzywa i zalewamy bulionem. Kiedy zupa się zagotuje zdejmujemy z ognia i blendujemy na krem. Do gotowej zupy dodajemy odrobinę kukurydzy z puszki. Do zupy można przygotować grzanki z chleba i przybranie z zielonej pietruszki. Palce lizać! Na pewno wpisze się w stałe menu osoby, która choć raz jej spróbuje.