Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czym różnią się od siebie ogórki kiszone i kwaszone? Rozwiewamy wątpliwości
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 09.02.2022 01:00

Czym różnią się od siebie ogórki kiszone i kwaszone? Rozwiewamy wątpliwości

Czym różnią się od siebie ogórki kiszone i kwaszone?
canva/lrlucik

Czym różnią się od siebie ogórki kiszone i kwaszone? Czy różnią się tylko nazwą, czy również składem i sposobem kiszenia? Dlaczego kiszonki są zdrowe? Z czym podawać ogórki kiszone? To pytania, które często pojawiają się na forach kulinarnych, sprawdź, czym różnią się od siebie ogórki kiszone od kwaszonych i dlaczego powinniśmy je jeść.

Ogórki kiszone to jedne z lepszych, tradycyjnych kiszonek. Przygotowywane są niemal w każdym domu późnym latem, żeby już zimą cieszyć się ich niepowtarzalnym smakiem- w tym artykule poznasz tradycyjny przepis na chrupiące ogórki kiszone z dodatkiem liści dębu, wiśni i innych składników. Tak przygotowane ogórki nie mają sobie równych.

Kiszonki to nie tylko walory smakowe, to również prawdziwa bomba witaminowa, ogórki zawierają między innymi ogromne ilości witaminy C, która wzmacnia naszą odporność, opóźnia procesy starzenia i uszczelnia naczynka i żyły.

Ogórki kiszone to naturalne źródło bakterii kwasu mlekowego, bakterie te odgrywają szczególną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego układu trawiennego. Ogórki kiszone są więc zalecane osobom w trakcie i po antybiotykoterapii, a także po inwazyjnym leczeniu, np. chemioterapii, aby odbudować naturalną florę bakteryjną i usprawnić procesy trawienne.

Z czym podawać ogórki kiszone?

Ogórki kiszone doskonale smakują w towarzystwie dań mięsnych, zwłaszcza wieprzowiny i wołowiny. Pulpety, kotlety mielone, schabowe, gulasz wołowy to jedne z tych potraw, do których kiszonki będą pasować idealnie. Z ogórków ugotujesz wyśmienitą, domową ogórkową- tu poznasz przepis na zupę ogórkową na żeberkach wieprzowych.

Kanapka z domowym pasztetem i ogórkiem kiszonym

Źródło zdjęcia: canva/iaroshenko Ogórki kiszone to również wyśmienity dodatek do sałatek warzywnych i kanapek z serem, wędlina, pasztetem mięsnym lub warzywnym. Nie można oczywiście zapomnieć o tradycyjnym, polskim smalcu, który koniecznie musi być podany z kiszonkami.

Czym różnią się od siebie ogórki kiszone i kwaszone?

Domowe ogórki kiszone, a ogórki kwaszone to tak naprawdę ten sam produkt, jednak nazwa różni się w zależności od regionu. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej, kiedy chcemy kupić gotowy produkt w sklepie.

Przed kupieniem ogórków zawsze zwracajmy uwagę na ich nazwę i skład. Gotowe ogórki kiszone to ogórki uzyskane z długiej, naturalnej fermentacji. Kupne ogórki kwaszone natomiast to ogórki, do których dodaje się również ocet i sztuczne składniki, aby przyspieszyć kiszenie i dodatkowo przedłużyć datę ważności.

Domowe ogórki kiszone

Źródło zdjęcia: canva/kwasny221 Jeśli więc chcemy kupić ogórki kiszone, wybierajmy wyłącznie te, które dokładnie tak się nazywają i nie zawierają sztucznych konserwantów i octu.