Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dodajesz to do ogórków kiszonych? Poważny błąd, przez niego wyjdą gorzkie
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 13.05.2024 21:59

Dodajesz to do ogórków kiszonych? Poważny błąd, przez niego wyjdą gorzkie

ogórki kiszone w słoikach
Fot. Canva/Ahanov Michael

Twoje ogórki kiszone są zbyt gorzkie? To przez niektóre składniki, które dodaje wiele kucharek. Dowiedz się, czego nie dodawać do ogórków kiszonych, a już nigdy nie popełnisz tego błędu. Od teraz przygotowane przez ciebie ogórki będą smakowały doskonale. 

Ogórki kiszone uwielbiają wszyscy

Ogórki kiszone to uwielbiany przez wszystkich dodatek nie tylko do obiadu, ale też sałatek, kanapek i wielu innych dań. Niestety pomimo uwielbienia i popularności, nie każdy wie, jak poprawnie je przygotować i przez to wychodzą gorzkie.

Problem wcale nie tkwi w złej metodzie przyrządzania, a w przyprawianiu. Wielu wciąż dodaje przyprawy, które niekorzystnie wpływają na smak tego przysmaku. Dlatego dowiedz się, jakich dodatków unikać i już nigdy nie popełniaj tego błędu. 

ogórki 3.jpg
Fot. Canva/Gelia
Pokrój drobno truskawki i zalej je mlekiem skondensowanym. Po chwili przetrzesz oczy ze zdumienia

Czego nie dodawać do ogórków kiszonych?

Gorycz niektórych dań czasami jest wskazana, ale nie w przypadku ogórków kiszonych. Te muszą być kwaśne, ale nigdy nie mogą być gorzkie. Jeżeli do ogórków dodajesz suche przyprawy takie jak ziarna pieprzu czy liście laurowe, to popełnisz błąd. To właśnie one sprawiają, że ogórki wychodzą gorzkie, dlatego nigdy ich nie dodawaj. Zdecydowanie lepiej przyprawić ogórki świeżymi dodatkami. 

Podczas przygotowywania pamiętaj także o tym

Przygotowując ogórki kiszone, nie zapomnij także o tym, aby stosować odpowiednią sól. Pod żadnym pozorem nie używaj tej jodowanej. Jod sprawi, że fermentacja się wydłuży i nie przebiegnie poprawnie. Lepiej wybierz sól kamienną. Pamiętaj także, żeby przechowywać ogórki w chłodnym i zacienionym miejscu. Wtedy będziesz miała pewność, że koniec procesu fermentacji zakończy się pomyślnie. 

Przed kiszeniem ogórków, dokonaj także ich selekcji. Przerośnięte i zbyt dojrzałe ogórki po ukiszeniu, mogą okazać się puste w środku, a przecież chcemy tego unikać. Dlatego postaw na świeższe i mniejsze okazy. Nie zapomnij również o tym, aby ogórki ciasno upychać w słoiku i zalewać je taką ilością zalewy, aby przykryła je w całości. Wtedy będziesz miała gwarancję, że się nie zepsują. Stosuj wszystkie wymienione zasady, a ogórki zawsze będą idealne. Sprawdź przepis na domowy chleb dla diabetyków oraz dowiedz się, jak zrobić obiad z cukinii.

kiszone.jpg
Fot. Canva/gresei