Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak gotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka? Prosty zabieg robi różnicę
Renata Materlińska
Renata Materlińska 12.08.2022 22:20

Jak gotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka? Prosty zabieg robi różnicę

kasza jaglana
canva/Evening_T

Wiecie, jak gotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka? Jeden prosty zabieg potrafi zrobić różnicę i znacząco wpływa na jej smak. Chodzi o przepłukanie kaszy przed gotowaniem. Jednak warto też zwrócić uwagę na inne szczegóły. Gdy odpowiednio przygotujecie kaszę jaglaną, zachwycicie się jej smakiem.

Kasza jaglana należy do jednych z najwartościowszych kasz. Jest bogata w witaminy z grupy B oraz w mnóstwo składników mineralnych. I co bardzo istotne, nie zawiera glutenu. Jest na tyle delikatna, że mogą jeść ją już 6-miesięczne dzieci.

Niestety kasza jaglana nie jest zbyt popularna w naszej kuchni. Zazwyczaj gotujemy ją na mleku i serwujemy jako zupę mleczną. Jednak można ją też podawać do dań obiadowych, dodawać do zapiekanek, sałatek i zup. Niektórych zraża nieco jej gorzkawy smak. Jednak da się ją przygotować tak, by była smaczna. Oto kilka wskazówek, jak należy gotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka.

Jak przygotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka?

Ci, co zarzucają kaszy jaglanej, że jest gorzka albo trafili na zleżałą kaszę, albo źle ją ugotowali. Co prawda kasza ta ma w sobie lekko gorzkawe nuty, ale zbyt długo i źle przechowywana może nabrać wyraźnie gorzkawego smaku.

By usunąć naturalną goryczkę z kaszy jaglanej, wystarczy ją dobrze wypłukać przed gotowaniem. Najlepiej zrobić to umieszczając kaszę na sicie i przelewając ją obficie zimną wodą. Potem warto ją też solidnie przepłukać wrzątkiem.

Jak gotować kaszę jaglaną?

Kaszę jaglaną można gotować na mleku lub na wodzie. Pierwsza opcja jest dobra do deserów i słodkich dodatków. Mleko sprawia, że kasza jaglana nabiera bardziej aksamitnej konsystencji i łagodniejszego smaku. Jednak do obiadu i dań wytrawnych lepiej ugotować ją na wodzie, ewentualnie bulionie.

Wypłukaną kaszę jaglaną należy zalać wrzątkiem, tak by nad kaszą znalazła się jeszcze 1-cm warstwa wody. Gotujemy ją na niedużym ogniu, aż wchłonie cały płyn. Wtedy najlepiej zawinąć garnek z kaszą w koc i odstawić na 1-2 godziny.

Generalnie goryczka kaszy jaglanej może też wynikać z jej niedogotowania. Istotne jest więc sprawdzenie, czy całe ziarenka są miękkie, czy jednak mają jeszcze mączysty środek.

Na naszej stronie sprawdzisz też, jak gotować kaszę, by nie traciła cennych składników. Poznasz też przepis Anny Lewandowskiej na kopytka z kaszy jaglanej.

kasza jaglana
canva/MariaShumova

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se