Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak sprawdzić czy miód jest naturalny?
Adam Moskal
Adam Moskal 10.01.2022 01:00

Jak sprawdzić czy miód jest naturalny?

Projekt bez tytułu (6)
canva/alefat

Miód cieszy się niesłabnącą popularnością, jako zdrowszy zamiennik zwykłego cukru, posiadający wiele pożytecznych właściwości. Niestety nieuczciwi sprzedawcy próbują wykorzystać dobrą opinię miodu i sprzedają fałszywy produkt wykonany z syropów cukrowych. Aby sprawdzić jego prawdziwość, przeprowadź "test zapałki", który opisany został na portalu gotowanie.onet.pl.

Miód jedzony jest głównie w formie słodzika do herbaty, deserów czy marynat do mięs. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym stosowany jest jako naturalny antybiotyk, którym wspomaga się leczenie przeziębienia.

Trzeba oczywiście przy okazji jedzenia miodu pamiętać, że nie wolno przesadzać z jego ilością. To ciągle cukier prosty, który w za dużych dawkach ma skutki odwrotne od zamierzonych i może przyczyniać się do rozwoju otyłości i innych problemów ze zdrowiem - tak samo, jak zwykły cukier.

Na czym polega "test zapałki"?

Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się banalnie proste doświadczenie, które znacznie ułatwia przekonanie się o jakości miodu. Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości co do jego naturalności, może wykonać ten test - dzięki niemu zwiększa się pewność co do pochodzenia produktu.

"Test zapałki" polega na zamoczeniu główki zapałki w miodzie i potarciu nią o draskę na opakowaniu zapałek. Jeśli pojawią się iskry lub zapałka zapłonie, jest się w posiadaniu oryginalnego i niepodrobionego produktu.

Naturalny miód jest bowiem łatwopalny, w przeciwieństwie do jego sztucznej alternatywy. Warto także zwrócić uwagę na jego wygląd i nie odrzucać słoików, w których miód jest skrystalizowany lub ma białą pianę na powierzchni.

Cechy naturalnego miodu

Prawdziwy miód jest ciężką substancją - jeden litr waży około 1,4 kg. Dlatego przed użyciem dobrze jest go zważyć. Niskie pomiary mogą świadczyć o kupieniu sztucznego, przemysłowego miodu, który ma praktycznie zerową wartość.

Miód wyprodukowany przez pszczoły po pewnym czasie krystalizuje się i zmienia stan skupienia na stały. Po podgrzaniu miód ponownie staje się płynny. Stojący przez wiele miesięcy słoik pełen ciągle płynnego miodu jest złą oznaką.

Pozytywnie można odbierać także ewentualną pianę, która pojawia się na powierzchni miodu. Oznacza ona, że został przygotowany naturalnymi metodami i zgodnie z wszelkimi zasadami tradycyjnych pszczelarzy.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, o niezwykłym działaniu miodu z dodatkiem soli himalajskiej. Ten tekst zdradza przedświąteczne promocje w Biedronce.

Miód

Źródło zdjęcia: canva/piotr_malczyk, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: gotowanie.onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Miód