Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > 3 największe błędy przy smażeniu wątróbki. Teraz wątróbka zawsze wyjdzie ci miękka i soczysta
Renata Materlińska
Renata Materlińska 31.08.2022 21:02

3 największe błędy przy smażeniu wątróbki. Teraz wątróbka zawsze wyjdzie ci miękka i soczysta

smażenie wątróbki
canva/Qwart

Trzy największe błędy przy smażeniu wątróbki polegają na jej pryskaniu, zbyt dużej twardości i małej soczystości. Zobaczcie, jak łatwo uniknąć tych problemów, a wątróbka zawsze wyjdzie wam miękka i pełna smaku. Nie będzie też brudzić całej kuchni, co też potrafi odebrać chęci do jej przyrządzania.

Wątróbka u niektórych budzi wiele emocji. Są tacy, którzy nie wezmą jej do ust ze względu na jej pochodzenie, smak i zapach. Jednak ten podrób ma też wielu zwolenników. Odpowiednio przyrządzona wątróbka potrafi bowiem doskonale smakować.

Nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo przygotować wątróbkę. Tak, by nie brudziła kuchni w czasie smażenia, a także, by po przyrządzeniu była miękka, krucha i rozpływała się w ustach. Oto kilka tajemnic wątróbki.

Jak uniknąć błędów w czasie smażenia wątróbki?

Tym, co często zniechęca nas do przyrządzenia wątróbki, jest fakt, że mocno pryska w czasie smażenia. Może nie przekłada się to na jej smak, ale na czystość w kuchni z pewnością. A, żeby uniknąć tego problemu, wystarczy po opłukaniu, osuszyć wątróbkę papierowym ręcznikiem. Im zrobimy to dokładniej, tym bardziej ograniczymy problem.

Inne problemy z przyrządzaniem wątróbki przekładają się znacząco na jej smak. Sprawiają, że po usmażeniu podrób jest zbyt twardy i suchy. Najprawdopodobniej przyczyną niesmacznej wątróbki jest fakt, że zbyt wcześnie ją posoliliśmy. Sól sprawia, że soki intensywniej wypływają z wątróbki, przez co traci delikatność i soczystość. Dlatego soleniem wątróbki najlepiej zająć się pod koniec jej przyrządzania, gdy jest prawie gotowa do podania.

Wątróbka po usmażeniu potrafi też wyjść gorzkawa. Zwykle dzieje się tak w przypadku wątróbki wieprzowej i wołowej. By uniknąć tego problemu, wystarczy pokroić wątróbkę w niezbyt grube plastry i moczyć ją w mleku przez godzinę. Zabieg ten sprawia też, że wątróbka nabiera aksamitnej konsystencji i łagodniejszego zapachu.

Inne problemy przy smażeniu wątróbki

Zdarza wam się, że po usmażeniu część wątróbki jest zbyt mocno przysmażona, a część pozostała krwista? By pożegnać się z tym kłopotem, trzeba wątróbkę na początku pokroić na kawałki mniej więcej tej samej wielkości. To zagwarantuje równomierne jej smażenie. Dobrze też jest smażyć wątróbkę pod przykryciem na małym ogniu.

Jeśli zaś wątróbka za bardzo chłonie tłuszcz w czasie smażenia, oznacza to, że smażycie ją na zbyt małym ogniu. Zbyt niska temperatura smażenia sprawi też, że soki z wątróbki łatwo będą wypływać i w wyniku tego stanie się ona sucha. Nie wkładajcie też na patelnię zbyt dużo kawałków wątróbki na raz. Spowoduje to gwałtowne obniżenie temperatury tłuszczu.

W naszym serwisie znajdziesz też przepis Kuronia na smażoną wątróbkę oraz na wątróbkę smażoną w cieście.

wątróbka
canva/xalanx

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: beszamel.se