Aromatyczna grzybowa nowej gwiazdy internetu. Filmik autentycznej Babci Krysi trzeba zobaczyć
Filmik o grzybowej Babci Krysi na naszym Facebooku w ciągu doby obejrzało 150 tysięcy osób! To oznacza, że niebawem poznają ją setki tysięcy ludzi w Polsce. Kucharka, która zgodziła się podzielić z nami swoją wiedzą, właśnie staje się gwiazdą internetu. Jej talent i autentyczność przyciągają tłumy a jej przepis na grzybową już jest hitem sieci.
Kim jest Babcia Krysia?
Babcia Krysia, czyli Krystyna Zgódka, jest zawodową kucharką, choć nie ma za sobą szkoły gastronomicznej. Całe życie gotowała na mazowieckich plebaniach, weselach i kierowała kuchniami podczas wielkich uroczystości.
Jest również babcią i prababcią, mieszka w jednej z mazowieckich wsi i karmi gości swoimi wspaniałymi daniami. Jej umiejętności zostały dostrzeżone – Krystyna Zgódka i jej przepisy znalazły się w książce “Kuchnia na plebanii” zawierającej najbardziej tradycyjne polskie receptury.
Jak gotuje Babcia Krysia?
Krystyna Zgódka uczyła się gotować od własnej mamy i babci. Kucharskie umiejętności wyniosła z domu. Gotuje więc to, czego nauczyły ją poprzednie pokolenia kucharek. To najbardziej tradycyjna, uczciwa i smakowita polska kuchnia. Inspirowana solidnym, wiejskim gotowaniem z Mazowsza, umiejętnościami przekazywanymi z matki na córkę a często także tzw. kuchnią niedostatku.
To dlatego w przepisach Babci Krysi tyle sposobów na oszczędzanie, niemarnowanie, wykorzystywanie składników do końca oraz – darów lasu, tak jak w przypadku jej rewelacyjnej grzybowej.
Grzybowa i tajemniczy składnik
Krystyna Zgódka znalazła chwilę, by przed Boży Narodzeniem spotkać się z ekipą Smakoszy i opowiedzieć o potrawach wigilijnych i świątecznych, które zapamiętała z domu, o sposobach przygotowywania dań i o tym, co sądzi na temat dobrej kuchni. Poczęstowała nas zapierającą dech zupą grzybową, które j prostota dorównuje smakowi.
Ta zupa nie jest postna, raczej świąteczna niż wigilijna – gotuje się ją na solidnym kawałku wędzonki. Jednak, jak się przekonaliśmy, o jej niezwykłym smaku decyduje nieczęsty w dzisiejszej kuchni zabieg – łączenie dwóch rodzajów grzybów, świeżych i suszonych.
Przepis na zupę grzybową Babci Krysi znajdziecie poniżej, a filmików z jej opowieściami o dawnej kuchni szukajcie na naszym Facebooku.
Tradycyjna zupa grzybowa – przepis
Składniki:
Po ok. 2 szklanki świeżych grzybów i grzybów suszonych
¼ kg wędzonych żeberek
Duży pęczek posiekanej włoszczyzny
Opcjonalnie smażona cebula
3-4 ziemniaki
Natka pietruszki
Koperek
Majeranek
Sól
Pieprz
Sposób przygotowania:
- Suszone grzyby namoczyć przez noc
- Świeże grzyby oczyścić
- W jednych i w drugich obciąć nóżki
- Kapelusze pokroić w paski
- Na żeberku, cebuli i włoszczyźnie ugotować wywar
- Kiedy warzywa zaczną mięknąć, dodać grzyby i ziemniaki
- Gotować do miękkości grzybów
- Kości obrać z ugotowanego mięsa, dodać mięso do zupy
- Dodać zioła i przyprawy do smaku
Zupę podawać posypaną natką i koperkiem.