Smakosze.pl
Koszyczek wielkanocny

Abrada, Getty Images

Co powinno znaleźć się w święconce?

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Koszyczek wielkanocny co roku zanosimy do kościoła w Wielką Sobotę, aby poświęcić pokarmy, które do niej włożyliśmy. Niestety, Polacy bardzo często zapominają o włożeniu do święconki sera, który symbolizuje związek człowieka i przyrody. Co j

Święconka jest tradycją, która wyewoluowała z obyczaju święcenia całego wielkanocnego pokarmu. Włodarze przywozili cały pokarm w Wielką Sobotę furmankami do kościołów, aby w nich kapłan mógł je poświęcić. Z powodu wygody zdecydowano się jednak, że całość zostanie zmniejszona do symbolicznego koszyczka. 

Od tego czasu co roku katolicy udają się do swoich kościołów całymi rodzinami, aby poświęcić pokarmy, które będą spożywane następnego dnia. Nikt nie zapomina o włożeniu do święconki jajek czy wędlin - są jednak produkty, o których mało kto by pomyślał.

Co rzadko znajduje się w święconce?

Jednym z najczęściej zapominanych pokarmów, który warto włożyć zgodnie z tradycją chrześcijańską do koszyczka, jest ser. Według duchownych nawiązuje on do dziękczynienia za pokarm otrzymany od zwierząt, które są bardzo ważną częścią naszego życia.

Pieprz oraz woda są kolejnymi, które nawiązują do dawnych tradycji. Przyprawa jest pamiątką gorzkich ziół jedzonych przez Izraelitów ku pamięci ich pobytu w Egipcie. Woda z kolei jest od tysięcy lat symbolem oczyszczenia i odrodzenia, które obmywa nas z grzechu. 

Nie można zapomnieć o cieście i chrzanie

Ciasto winno być domowe, a nie kupione w sklepie. Słodki wypiek jest symbolem pracy, kunsztu i ludzkich umiejętności. Jego słodycz daje nadzieje katolikom po długim poście, że ich wyrzeczenia i powściągliwość zostaną nagrodzone czymś pysznym i odżywczym. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Chrzan jest za to symbolem siły, tężyzny fizycznej, zdrowia oraz ludzkiej krzepy. Dodany do potraw intensyfikuje jej smak, konserwuje ją i wzmacnia smak. Dlatego włożenie go do koszyczka jest czynnością, do której zachęcają wiernych księża.

Elementy, które zawsze znajdziemy w święconce

Do koszyczka za każdym razem dodajemy jajka, które są symbolem życia i odrodzenia, a także chleb - pieczywo jest podstawowym produktem spożywczym. Pieczywo oznacza także ciało Chrystusa i przypomina wydarzenia Wielkiego Czwartku oraz Ostatniej Wieczerzy.

Święconka nie jest dopełniona także bez soli, która chroni przed zepsuciem, złem czy działaniami Diabła. Wędlina czy kiełbasa w koszyczku symbolizują witalność zdrowie i dostatek. Baranek wykonany z cukru, ciasta czy masła jest symbolem Chrystusa oddającego życie za człowieka.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se.pl; deon.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Pieczarki mogą Cię zaskoczyć

Produkty

Jakie są zalety pieczarek?

Czytaj więcej >
Sklep socjalny Spichlerz w Katowicach

Produkty

Niskie ceny produktów spożywczych w pierwszym sklepie socjalnym w Polsce

Czytaj więcej >
Guma turbo - pamiętasz jej smak?

Produkty

10 kultowych przysmaków z czasów PRL-u

Czytaj więcej >
Lidl przecenia owoce i warzywa

Produkty

Obniżka cen warzyw i owoców w Lidlu

Czytaj więcej >
Robert Makłowicz zaprezentował niecodzienny smakołyk

Produkty

Robert Makłowicz opowiedział jak zrobić pilaw

Czytaj więcej >
Pieniądze za rozpoznawanie ceny jedzenia

Produkty

Bajońskie sumy za ekskluzywne produkty

Czytaj więcej >