Smakosze.pl
Kotlety schabowe i kwestia panierki

Canva / MartinFredy

Co zrobić, by panierka nie odchodziła od kotleta schabowego?

2 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Kotlety schabowe uchodzą za jeden ze szlagierów naszej rodzimej kuchni. Nie od dziś wiadomo, że idealne smakołyki powinny cechować się nienaganną panierką. Niestety, czasami w trakcie smażenia odpada ona od mięsa. Unikniemy takiego scenariusza, jeśli przed panierowaniem nasze kotlety będą suche.

Wyśmienite kotlety schabowe są klasyczną propozycją obiadową. Mięsny specjał niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. W każdym domostwie wykorzystuje się nieco inną recepturę. Dziś sięgniemy po przepis, dzięki któremu kotlety schabowe będą miały idealną panierkę.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kotlety schabowe, które zachwycą nawet najbardziej wybrednych smakoszy

Nie da się ukryć, że kotlety schabowe zalicza się do grona najlepszych swojskich specjałów. Istnieje wiele receptur na to wyjątkowe danie. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na kotlety schabowe z piekarnika.

Tym razem wypróbujemy recepturę, dzięki której problem odpadającej panierki będzie już tylko wspomnieniem. Kotlety schabowe w tej odsłonie przypadną do gustu wszystkim wielbicielom mięsnych dań. Jakie składniki będą nam potrzebne?

  • kawałek schabu

  • mąka

  • jajka

  • bułka tarta

  • smalec lub masło klarowane

Chrupiące krokiety z cukinią

Chrupiące krokiety wakacyjne z cukinią i pieczarkami

CZYTAJ DALEJ

Odpadająca panierka przestanie być problemem

Na początku mięso na kotlety musimy odpowiednio rozbić tłuczkiem. Warto wiedzieć o ukrytej funkcji tego przyrządu. Schab należy ubijać równomiernie tak, aby rozbiły się wszystkie włókna. Dzięki temu kotlety schabowe będą bardziej miękkie.

Tak przygotowane mięso osuszamy ręcznikami papierowymi. Dzięki temu zabiegowi znacząco zmniejszymy szanse na odpadanie panierki w trakcie smażenia. Kotlety obtaczamy kolejno w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej.

Inna kolejność również może sprawić, że panierka odpadnie od kotletów. Nie powinniśmy również rozrabiać składników z mlekiem i wodą. Takie pomysły mogą zaowocować kulinarną klapą. Ważne jest także, by na mięsie znajdowało się tyle elementów panierki, ile jest ono w stanie utrzymać. Ich nadmiar także nie jest wskazany.

Oczywiście panierowanie należy wykonać tuż przed smażeniem. Obróbka termiczna również jest niezwykle istotna. Kotlety schabowe najlepiej wychodzą wówczas, gdy smażymy je na smalcu wieprzowym lub maśle klarowanym. Właśnie te tłuszcze zapewniają idealny smak. Na koniec kotlety schabowe warto odstawić na papierowe ręczniki. Pozbędziemy się wtedy nadmiaru tłuszczu.

Idealne kotlety schabowe

Idealne kotlety schabowe

Canva / DronG

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zdaniemszefakuchni.blogspot.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >
Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >