Co zrobić, żeby barszcz miał głęboki, czerwony kolor?
Barszcz czerwony kojarzy nam się ze świętami i wigilijną wieczerzą, kiedy podajemy ten specjał z pysznymi, grzybowymi uszkami. Zachwycić gości możemy jednak tylko w jeden sposób — serwując zupę o głębokiej, wręcz krwistej barwie. Pod koniec gotowania wrzućmy surowego buraka, a kolor z pewnością zwiększy swoją intensywność.
Duża ilość buraków jest niezbędna do przyrządzenia pysznego i wizualnie atrakcyjnego barszczu czerwonego. Wie o tym Magda Gessler, której przepis gwarantuje krwistoczerwoną zupę. Sprawdzi się wam on na pewno, gdy nie zdążycie zrobić zakwasu . Jest jednak kilka warunków, by barszcz osiągnął taki kolor, o jakim mówi restauratorka.
Co psuje kolor barszczu czerwonego?
Zdecydowane i mocne zabarwienie tej tradycyjnej zupy wigilijnej wynika nie tylko z zastosowania odpowiedniej porcji buraków . Owszem będzie niezbędne , lecz wysiłek może pójść na marne, jeśli będziemy się spieszyć.
Gotowanie barszczu na dużym ogniu to popularny błąd, który kosztować nas będzie utratę barwy. Intensywnie kotłująca się w garnku potrawa zmętnieje i nie odzyska pożądanego intensywnie czerwonego koloru. Dlatego też przygotowujmy ją powoli, powinna tylko delikatnie pyrkać na kuchni .
Na zmianę zabarwienia wpływa też dodatek śmietany. Niektórzy smakosze nie wyobrażają sobie, by można było zupy nie zabielać. To jednak prosta droga do uzyskania nieatrakcyjnego wizualnie dania i tym razem z dodatku lepiej jest zrezygnować .
Jak zrobić krwisto czerwony barszcz ?
Przede wszystkim zupę przygotujmy z wyprzedzeniem. Zrobiona na dzień przed wigilią zdąży zgęstnieć i nabierze intensywniejszego zabarwienia oraz smaku . Warto też przyrządzić ją z pieczonych buraków. Dzięki temu nie tylko nie utracimy cennych składników zawartych w tym warzywie, ale też ich kolor nie przeniesie się do wody .
Warto, zgodnie ze wskazówkami Magdy Gessler, skarmelizować cebulę. Najlepiej upiec ją wraz z bulwami buraczanymi. Surowego buraka dodajmy też pod koniec gotowania zupy. Kolor błyskawicznie zyska na intensywności.
Źródło: canva/Foremniakowski
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
-
Chrupiące placki ziemniaczane z płatkami owsianymi. Bez jajek i mąki
-
Co zrobić żeby makowiec nie pękał? Niezawodne babcine patenty
Źródło: mojegotowanie Zapraszamy na nasz Instagram