Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak zrobić idealny zakwas na barszcz czerwony? Przepis Kuronia nie ma sobie równych
Renata Materlińska
Renata Materlińska 18.11.2021 01:00

Jak zrobić idealny zakwas na barszcz czerwony? Przepis Kuronia nie ma sobie równych

zakwas buraczany
canva/Iwona Wozniak

Koniec listopada jest doskonałym czasem, by zacząć myśleć o świętach. Jeśli chcemy przygotować tradycyjne, wyśmienite potrawy powinniśmy zaplanować je już teraz. Dziś powiemy wam, jak zrobić idealny zakwas na barszcz czerwony. Przepis Kuronia nie ma sobie równych, a jego autor zdradza, że zakwas najlepszy jest po 3 tygodniach.

W sklepach bez problemu można kupić koncentrat czerwonego barszczu czy też barszczyk czerwony w butelce albo kartonie. Wiele osób sięga po nie, przygotowując świąteczny barszcz. Jednak barszcz z dodatkiem zakwasu jest naturalny i o wiele smaczniejszy.

Oczywiście można też kupić gotowy zakwas na barszcz, jednak przygotowanie go domowym sposobem wcale nie jest trudne. Z podpowiedzią Jakuba Kuronia zrobicie go bez problemu.

Jak zrobić idealny zakwas na barszcz czerwony? Przepis Kuronia nie ma sobie równych

Składniki:

  • 1 kg czerwonych buraków

  • 4-5 ząbków czosnku

  • 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu

  • 5-6 ziaren ziela angielskiego

  • 5-6 listków laurowych

  • ok. 1,2 l wody

  • 2 łyżeczki soli

Przygotowanie zakwasu na barszcz czerwony

Buraki dokładnie wyszoruj szczoteczką, opłucz. Pokrój w cienkie plasterki, w słupki lub zetrzyj na dużych oczkach.

Buraki umieść w szklanym słoju lub naczyniu ceramicznym. Dodaj nieobrane, przekrojone ząbki czosnku, a także ziarna pieprzu, ziela i listki laurowe.

Wodę zagotuj, wymieszaj z solą, przestudź. Zalej nią buraki, obciąż je spodeczkiem, tak by nie wystawały nad powierzchnię.

Słoik zakręć, pozostaw na kilka dni w temperaturze pokojowej. Gdy zacznie się w nim robić piana i nieco zmętnieje, wynieś go w chłodne miejsce.

Zakwas buraczany jest gotowy po 2-3 tygodniach. Wtedy możesz odcedzić zakwas, przelać go do butelek i przechowywać w lodówce lub w zimnej spiżarni.

Wskazówka: Buraki z zakwasu są bardzo smaczne i zdrowe. Możesz je dodać do surówki czy sałatki. Dobrze też smakują podane na przekąskę z kozim serem i rukolą.

Na naszej stronie znajdziesz też dokładny przepis na czerwony barszcz, a także na surówkę, którą możesz przygotować także z kiszonych buraków.

buraki
buraki

Źródło zdjęcia: canva/dianazh

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuron.com

Zapraszamy na nasz Instagram