Cudowny przepis Ewy Wachowicz na niezapomniane ciasto „Fale Dunaju”
Ciasto Fale Dunaju w wykonaniu Ewy Wachowicz prezentuje się nader okazale i każdy po zobaczeniu go, będzie chciał spróbować kawałek. Pod ciekawą nazwą kryje się ciasto budyniowe z wiśniami i kakao, które ma kremową konsystencję i słodko-kwaśny smak, co jest zasługą wiśni. Wspaniale komponuje się z kubkiem ciepłej wieczornej herbaty.
Ciasto Fale Dunaju może sprawiać wrażenie, że wymaga dużej ilości pracy i poświęconego czasu. W praktyce jednak włożony w przygotowanie wysiłek nie jest wcale wielki, a efekt, jakim będzie można się raczyć, wynagrodzi wszystko.
Poza wiśniami w cieście pysznie komponują się także gruszki w syropie. Ich ogromna słodycz da przyjemny kontrast dla kwaśności wiśni, a także korzystnie wpłynie na ogólną strukturę ciasta. Wiśnie z kolei można zamienić na czereśnie.
Przepis na ciasto Fale Dunaju Ewy Wachowicz
Składniki:
-
350 g wiśni
-
400 g masła
-
200 g cukru
-
5 jajek
-
375 g mąki
-
2 łyżeczki proszku do pieczenia
-
4 łyżki kakao
-
2 łyżki cukru
-
1 kieliszek spirytusu
-
1 budyń
-
2 szklanki mleka
Zacznij od odsączenia wiśni z zalewy i wydrylowania ich, jeśli mają w sobie pestki. 200 g masła o temp. pokojowej wrzuć do miski i utrzyj je z 200 g cukru na gładki puch. Dodawaj powoli po jednym jajku, na koniec wsyp mąkę i proszek do pieczenia. Po wymieszaniu podziel je na 2 części.
Do jednej połowy ciasta wsyp 2 łyżki kakao i wymieszaj. Formę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż w niej najpierw jasną połowę ciasta, a na niej ciemną. Posyp je wiśniami i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na 45 minut.
Budyń zagotuj z mlekiem oraz 2 łyżkami cukru. Pozostałe masło utrzyj na puch. Powoli, cały czas miksując, dodawaj do niego po łyżce budyniu, na koniec wlej spirytus i wymieszaj. Kremem posmaruj wierzch wystudzonego ciasta. Posyp je kakao. Smacznego.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym przekazujemy doskonały przepis na pyszne ciasto bez pieczenia Leniwiec na bazie biszkoptów. Ten tekst wyjawia prosty przepis na rogaliki drożdżowe.
Źródło zdjęcia: Screen z filmu na kanale Słodki Blog na YouTube
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: ewawachowicz