Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Cukinia jest gorzka? Lepiej wyrzuć ją do kosza, możesz sobie poważnie zaszkodzić
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 27.07.2023 18:09

Cukinia jest gorzka? Lepiej wyrzuć ją do kosza, możesz sobie poważnie zaszkodzić

cukinia
Canva/thodonal

Cukinia kojarzy nam się z latem i łagodnym smakiem. Z tego smacznego warzywa można przyrządzać przetwory, dodawać ją do sałatek, czy nawet robić kotlety. Jednak często zdarza się, że cukinia jest gorzkawa, co jest wyczuwalne w potrawie. Jak taki okaz rozpoznać i czy można jakoś pozbyć się goryczki?

Cukinia, czyli smak lata na talerzu

W lipcu i sierpniu trwa sezon na cukinię. Warto z niego korzystać i włączyć to smaczne i zdrowe warzywo do naszego jadłospisu. Cukinia zawiera witaminy: A, C, K i z grupy B. Oprócz tego pełna jest żelaza, magnezu i potasu. Dostarcza nam też cennego błonnika pokarmowego.

Jednak to lubiane warzywo miewa czasami gorzki smak. Dlaczego cukinia jest gorzkawa? Czy można w jakiś sposób pozbyć się niepożądanej goryczki? 

Ugotuj makaron i dodaj jajka. Ten tani obiad zasmakuje każdemu, zrobisz go w chwilę

Goryczka w cukinii - winna jest jedna substancja

Warzywa dyniowate, czyli cukinie i dynie zawierają kukurbitacynę. Ta substancja jest odpowiedzialna za gorzki smak tych warzyw. Od zawsze występowała ona w cukiniach, dyniach, czy patisonach, ale w wyniku upraw jej poziom został znacznie zmniejszony. Gorzki smak może się pojawić, gdy warzywa wyrosły z niewyselekcjonowanych nasion. 

Powodem goryczki jest też przenawożenie cukinii. Kukurbitacyna, która daje cukinii gorzki smak, chroni ją przed szkodnikami, pasożytami i złymi warunkami. Niestety mamy złą wiadomość. Gorzkawy smak możemy nieco złagodzić, jednak nie da się go całkowicie pozbyć. Poza tym gorzkawa cukinia jest wręcz szkodliwa dla naszego organizmu.

Wyrzuć, gdy tylko wyczujesz goryczkę!

Czy da się rozpoznać gorzką cukinię? Po wyglądzie dość trudno, choć gorzkawe okazy mają zwykle chropowatą skórkę i mniej regularny kształt. Najlepiej odkroić kawałek warzywa i go polizać. Mała ilość kukurbitacyny nam nie zaszkodzi, a da jednoznaczną odpowiedź.

Gorzka substancja w cukinii jest toksyczna dla człowieka. Zjedzenie tej substancji powoduje bóle brzucha i biegunki. Może też dojść do podrażnienia błony śluzowej żołądka. Na nic zda się obieranie np. ogórków od jaśniejszej strony. To tylko przesądy. 

Najlepszą drogą do zniwelowania goryczki jest dbałość o warunki, w jakich warzywa są uprawiane, czyli zacienianie szklarni lub tunelu latem i dbanie o utrzymywanie odpowiedniej temperatury. 

Niektórzy co prawda zalecają, by złagodzić gorzki smak cukinii przez posypanie jej solą. Sól wciągnie goryczkę, a wtedy cukinię musimy opłukać wodą. Cukinia będzie mniej gorzka, ale wciąż niezbyt smaczna i może źle wpłynąć na nasze zdrowie. Dlatego najlepiej od razu ją wyrzucić. Pisaliśmy o pysznych klopsikach z cukinii.  Podawaliśmy też przepis na cukinię w zalewie musztardowej. 

cukinia
Canva/ojimorena

Źródło: beszamel.se.pl, muratordom.pl, e-ogródek.pl