Smakosze.pl
Jajka

Canva / JIRMoronta

Czas na jajka. Ukochany produkt Polaków będzie coraz droższy

4 Października 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Podwyżki cen stają się powoli dla Polaków codziennością, w końcu co chwilę ogłaszane są większe ceny. Wcześniej podrożały chleb mąka czy makaron - tym razem czas nadszedł na jajka. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ich cena może podskoczyć nawet o 15 proc.

Pieniądze potrzebne na zakupienie podstawowej żywności do gospodarstwa domowego muszą być z roku na rok coraz większe - inaczej musielibyśmy zmniejszać nasz koszyk zakupowy.

Do tej pory największe podwyżki można było zauważyć na makaronach, chlebach czy mące, czyli wszędzie tam, gdzie są potrzebne zboża. Teraz Polacy będą musieli płacić dodatkowe pieniądze za jajka.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Eksperci ostrzegają przed drożejącymi jajkami

Wzrost cen jajek wynika z kilku powodów, jednak jednym z największych są podwyższone koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Producenci zwyczajnie muszą podnosić ceny, aby działalność była opłacalna.

- Zwiększające się koszty produkcyjne, tj. energia, materiały budowlane, śmieci, powodują, że bez wzrostu końcowej ceny produktu nie jest możliwa opłacalność biznesu - tłumaczy dla "Rzeczpospolita" Barbara Woźniak, pełnomocnik Zarządu Ferm Woźniak i Prezes spółki Ovotek.

Kotlet schabowy po meksykańsku

Wyraziste, bosko pyszne kotlety schabowe po meksykańsku

CZYTAJ DALEJ

Swoją cegiełkę dokłada drożejąca pasza

Kolejnym problemem są rosnące ceny pasz dla zwierząt, w tym kur. Kukurydza czy żyto kosztują obecnie więcej nawet o 35 proc. niż kilka miesięcy temu.

Producenci pasz także musieli zwiększyć ceny, aby ich biznesy były ciągle opłacalne. Dodatkowe koszty nakładane przez państwo lub dostawce energii mają na to ogromny wpływ.

Popyt na jajka, jak sprzed dwóch lat

W trakcie pandemii Polacy zdecydowanie rzadziej kupowali jajka oraz w mniejszych ilościach. Dzisiaj popyt na ten produkt jest równie duży, jak przed dwoma laty.

Sporym mankamentem są także kolejne ogniska ptasiej grypy, które wybuchają na fermach drobiu. Takie fermy muszą całkowicie pozbyć się swoich zwierząt, gdyż żywność pochodząca od zakażonych ptaków nie jest dopuszczona do obrotu - a to generuje kolejne rachunki dla przedsiębiorców, którzy muszą odbijać je na cenie końcowej swoich produktów.

Jajka

Źródło: canva/Thomas Dutour

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy 

POLSKIE ZUPY - CZY MAJĄ PRZED TOBĄ TAJEMNICE? 10 PYTAŃ DLA SPECJALISTÓW

Pytanie 1 z 10

Do krupniku tradycyjnie dodajemy:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: businessinsider.com.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Gdzie w Polsce rosną trufle?

Czytaj więcej >
Pigwa - polska cytryna

Produkty

Czy można jeść pigwę na surowo?

Czytaj więcej >

Produkty

Fatalne informacje o cenach produktów spożywczych

Czytaj więcej >
Biedronka rusza z nowymi promocjami

Produkty

Co czeka na nas od poniedziałku w Biedronce?

Czytaj więcej >

Produkty

Niepokojący wzrost cen oleju rzepakowego

Czytaj więcej >
Pilne doniesienia GIS-u

Produkty

Sanepid wycofuje ze sklepów zanieczyszczoną partię czekolady

Czytaj więcej >