Smakosze.pl
Mleko wpływa na nasze zdrowie

Canva.com / Okea

Konsekwencje picia mleka

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Mleko jest uznawane z jeden z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Niektórzy smakosze sięgają po nie codziennie. Warto jednak wiedzieć, że niepozorne mleko może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Nie da się ukryć, że mleko cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy wykorzystują je, chociażby do przygotowania śniadania. Każdy, kto pija mleko, powinien wiedzieć, z jakimi konsekwencjami się to wiąże.

Mleko nie takie zdrowe, jak mogłoby się wydawać

Jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy natknąć się na kampanie takie jak „Pij mleko, będziesz wielki”. Teraz raczej nikt nie zachęca do częstego spożywania tego produktu. Nie jest to nieuzasadnione, ponieważ mleko może niektórym osobom zaszkodzić.

Mogłoby się wydawać, że mleko jest dla nas czymś naturalnym, ponieważ jako ssaki, żywimy się nim w okresie niemowlęcym. Jednak produkt pozyskiwany od krowy różni się od tego spożywanego przez małe dzieci.

Mleko od krowy zawiera w sobie kazeinę. Substancja ta pomaga cielakom wykształcić układ kostny. Jednak ludzki organizm nie jest w stanie jej prawidłowo przyswoić. Przez kazeinę mleko obciąża nasze jelita, wątrobę oraz nerki.

Wyżej wymienione efekty przekładają się na problemy gastryczne, których efektem są wzdęcia i biegunki. Dotyczy to nie tylko osób, które cierpią na nietolerancję laktozy. Warto nadmienić, że owa przypadłość może objawiać się nawet po trzech dniach od wypicia mleka.

Mleko źródłem wapnia?

Powszechnie uważa się, że mleko jest dobrym źródłem wapnia. Prawda jest jednak taka, że substancja ta wpływa na nasze kości dopiero wówczas, gdy towarzyszą jej witaminy D3 i K2. Istotna jest również obecność magnezu.

Wapń możemy znaleźć również w produktach roślinnych. Mowa o orzechach, warzywach z zielonymi liśćmi oraz ziarnach. Zamienniki krowiego mleka można znaleźć niemal w każdym sklepie. Nie zaszkodzi im się przyjrzeć nieco bliżej.

(Canva.com / SherSor)

Jakie mleko roślinne wybrać?

Oczywiście mleko to nie tylko wady. Ostatnio wspominaliśmy o zaletach jego zsiadłej wersji. Warto jednak pamiętać, że krowy są świadomymi istotami, które czują zarówno ból, jak i cierpienie psychiczne. Produkcja mleka wynika z faktu odebrania im nowo narodzonego cielaka i ta rozłąka z pewnością nie jest niczym dobrym. Między innymi dlatego warto sięgnąć po mleko roślinne.

Najbardziej popularne jest mleko sojowe. Swoim składem najbardziej przypomina produkt odzwierzęcy. Uważa się je za dobre źródło białka i wapnia. Z kolei mleko konopne jest dobrym źródłem kwasów omega-3. 

Mleko kokosowe skrywa w sobie żelazo, potas, magnez i cynk. Dobrze sprawdza się jako dodatek do gotowania. W przypadku łakoci lepiej sięgnąć po mleko orkiszowe. Nie jest ono jednak wskazane dla osób z nietolerancją glutenu. Warto wiedzieć, jak w łatwy sposób nalewać mleko.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Proveg; TVN24; Interia Kobieta

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >