Konsekwencje picia mleka
Nie da się ukryć, że mleko cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy wykorzystują je, chociażby do przygotowania śniadania. Każdy, kto pija mleko, powinien wiedzieć, z jakimi konsekwencjami się to wiąże.
Mleko nie takie zdrowe, jak mogłoby się wydawać
Jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy natknąć się na kampanie takie jak „Pij mleko, będziesz wielki”. Teraz raczej nikt nie zachęca do częstego spożywania tego produktu. Nie jest to nieuzasadnione, ponieważ mleko może niektórym osobom zaszkodzić.
Mogłoby się wydawać, że mleko jest dla nas czymś naturalnym, ponieważ jako ssaki, żywimy się nim w okresie niemowlęcym. Jednak produkt pozyskiwany od krowy różni się od tego spożywanego przez małe dzieci.
Mleko od krowy zawiera w sobie kazeinę. Substancja ta pomaga cielakom wykształcić układ kostny. Jednak ludzki organizm nie jest w stanie jej prawidłowo przyswoić. Przez kazeinę mleko obciąża nasze jelita, wątrobę oraz nerki.
Wyżej wymienione efekty przekładają się na problemy gastryczne, których efektem są wzdęcia i biegunki. Dotyczy to nie tylko osób, które cierpią na nietolerancję laktozy. Warto nadmienić, że owa przypadłość może objawiać się nawet po trzech dniach od wypicia mleka.
Mleko źródłem wapnia?
Powszechnie uważa się, że mleko jest dobrym źródłem wapnia. Prawda jest jednak taka, że substancja ta wpływa na nasze kości dopiero wówczas, gdy towarzyszą jej witaminy D3 i K2. Istotna jest również obecność magnezu.
Wapń możemy znaleźć również w produktach roślinnych. Mowa o orzechach, warzywach z zielonymi liśćmi oraz ziarnach. Zamienniki krowiego mleka można znaleźć niemal w każdym sklepie. Nie zaszkodzi im się przyjrzeć nieco bliżej.
(Canva.com / SherSor)
Jakie mleko roślinne wybrać?
Oczywiście mleko to nie tylko wady. Ostatnio wspominaliśmy o zaletach jego zsiadłej wersji. Warto jednak pamiętać, że krowy są świadomymi istotami, które czują zarówno ból, jak i cierpienie psychiczne. Produkcja mleka wynika z faktu odebrania im nowo narodzonego cielaka i ta rozłąka z pewnością nie jest niczym dobrym. Między innymi dlatego warto sięgnąć po mleko roślinne.
Najbardziej popularne jest mleko sojowe. Swoim składem najbardziej przypomina produkt odzwierzęcy. Uważa się je za dobre źródło białka i wapnia. Z kolei mleko konopne jest dobrym źródłem kwasów omega-3.
Mleko kokosowe skrywa w sobie żelazo, potas, magnez i cynk. Dobrze sprawdza się jako dodatek do gotowania. W przypadku łakoci lepiej sięgnąć po mleko orkiszowe. Nie jest ono jednak wskazane dla osób z nietolerancją glutenu. Warto wiedzieć, jak w łatwy sposób nalewać mleko.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Proveg; TVN24; Interia Kobieta