Smakosze.pl
Warzywa są coraz droższe

Canva.com / Kzenon

Czemu warzywa są teraz tak drogie?

24 Kwietnia 2021

(Ostatnia zmiana: 6 Maja 2021)

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że świeże warzywa są produktami spożywczymi pożądanymi przez smakoszy. Na ich bazie możemy przygotować rozmaite frykasy. Podczas wizyty w sklepach możemy się srogo zdziwić. Wszystko przez wysokie ceny. Z czego one wynikają?

Smakowite warzywa odgrywają ważną rolę w życiu wielu smakoszy. Zgodnie z aktualną piramidą żywienia powinny one stanowić większość codziennego jadłospisu. Niestety, warzywa dostępne w sklepach bardzo podrożały.

Warzywa drogie jak nigdy

Mało kto spodziewałby się, że warzywa będą tyle kosztowały. Już wcześniej wspominaliśmy o drożyźnie w sklepach spożywczych. Tym razem skoncentrujemy się wyłącznie na warzywach. Ostatnie doniesienia nie napawają optymizmem.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Super Experss, niektóre warzywa podrożały nawet dwukrotnie. Przykładem jest, chociażby papryka. Rok temu za kilogram płaciliśmy 11,20 zł. Dziś cena wynosi 22,67 zł.

Pomidory w zeszłym roku kosztowały 6,50 zł. Ich cena wzrosła do 11,99 zł. Z kolei jeden kalafior mogliśmy wcześniej dostać za 7,20 zł. Aktualnie kosztuje on aż 13,30 zł. Nie lepiej prezentuje się sytuacja z rzodkiewkami. Pęczek wyceniany jest dziś na 4,50 zł. Jeszcze w zeszłym roku były dostępne w sklepach po 2,50 zł.

Trzeba przyznać, że warzywa stają się powoli luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Wystarczy spojrzeć na niewielkie emerytury, które otrzymują Polacy. Nawet dodatki w postaci trzynastego świadczenia nie są w stanie sprostać podwyżkom cen.

(Canva / Vera_Petrunina)

Dlaczego warzywa tak podrożały?

Część osób obarczyłoby winą za ten fakt kryzys spowodowany pandemią. Jednak problem jest bardziej złożony i składa się na niego kilka czynników. Podwyżka cen warzyw wynika między innymi z większych kosztów pracy oraz podwyżek dotyczących opłat za energię.

Okazuje się, że warzywa drożeją również z powodu wzrostu cen skupu żywności. Czynniki te powodują, że rolnicy, chcąc nie chcąc muszą sprzedawać produkty po wyższych kwotach. Na podwyżki wpływa jeszcze jeden powód.

Warzywa, które dopiero wchodzą na rynek, sprzedawane są przez rolników po wyższych cenach. Oni wiedzą, że klienci są przygotowani na to, że wszystko jest drogie. Za 2-3 tygodnie ten skok cen nowalijek powinien ustępować — wyjaśnił przytaczany przez Super Express ekonomista, Marek Zuber.

Powyższa wypowiedź może nas trochę uspokoić. Nie możemy jednak zapominać, że ceny wszystkich produktów spożywczych nie będą tak niskie jak jeszcze kilka lat temu. W zaistniałej sytuacji warto wiedzieć, która sieć sklepów jest najtańsza.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Super Express; InnPoland

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Smutne doniesienia cukierników przed tłustym czwartkiem

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wybrać dobrej jakości wędlinę w sklepie?

Czytaj więcej >
brukiew

Produkty

Dlaczego warto jeść brukiew i jak ją przyrządzić?

Czytaj więcej >
proszek do pieczenia

Produkty

Czym różni się soda od proszku do pieczenia?

Czytaj więcej >
czarny bez

Produkty

Dlaczego warto zimą sięgać po syrop z czarnego bzu?

Czytaj więcej >

Produkty

Czym jest biały nalot na czekoladzie?

Czytaj więcej >