Smakosze.pl
Kuchenka kaflowa jak za dawnych lat

YouTube.com / Dariusz Tyszkiewicz

Niezwykła funkcja starych kuchenek kaflowych

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Kuchenka kaflowa dla wielu smakoszy jest wspomnieniem babcinej kuchni. Współcześnie, w mało której kuchni można znaleźć tego typu wyposażenie. Okazuje się, że dawna kuchenka kaflowa ma liczne zalety, o których mało kto już pamięta.

Nie da się ukryć, że kuchenka kaflowa dawniej była niezwykle pożądanym elementem w kuchni. Oczywiście nadal można się na nią natknąć w niektórych domostwach, Jednak jest to prawdziwa rzadkość. Kuchenka kaflowa została zdetronizowana przez bardziej nowoczesne urządzenia.

Kuchenka kaflowa skrywała pewną wyjątkową funkcję

Nietrudno się domyślić, że kuchenka kaflowa służyła przede wszystkim do przygotowywania fantastycznych posiłków. Charakteryzowały się one niecodziennym smakiem. Wszystko za sprawą ognia, który stanowił serce pieca kaflowego.

To właśnie kuchenka kaflowa sprawiała, że kuchnia kojarzyła się z przyjemnym i miłym miejscem w domu. Naokoło urządzenia roztaczało się ciepło, które doceniał każdy z domowników. Z pewnością na próżno szukać takiej funkcji w dzisiejszych kuchenkach.

Można uznać, że między innymi dzięki piecom kaflowym, kuchnia w oczach wielu osób stała się sercem każdego domu. Jednak to nie jedyna zaleta tego wyjątkowego urządzenia. Warto przyjrzeć mu się trochę bliżej.

Kultowa kuchenka kaflowa ma wiele zalet

Niedawno wspominaliśmy o prodiżu, który dla wielu smakoszy jest jednym z najbardziej klasycznych urządzeń w kuchni. Kuchenka kaflowa jest znacznie starszy wynalazkiem. Jej historia sięga XVIII wieku. Początkowo korzystali z niej głównie Niemcy.

Kuchenka kaflowa okazała się tak praktycznym wyposażeniem kuchni, że dosyć szybko zaczęła pojawiać się w kuchniach innych narodowości. Piece zaczęły zdobić nawet szlacheckie pałace. Wszystko za sprawą szykownego wyglądu.

Oczywiście wygląd to nie wszystko. Kuchenka kaflowa może pomóc nam w gotowaniu. Na jej blasze można przygotować wyborne podpłomyki. Z kolei odpowiednie umieszczenie w niej mięsa sprawi, że uwędzi się ono dymem, który powstaje podczas spalania drewna.

Kuchenka kaflowa współcześnie

Aktualnie nadal można nabyć kuchenki kaflowe. Jednak są one droższe od tych, które można dostać w sklepach z AGD. Piece kaflowe są za to niedrogie w eksploatacji. Paliwem jest drewno bądź pellet. Można zaliczyć je do taniego opału.

Kuchenka kaflowa jest bardziej niezawodna od gazowych lub elektrycznych. Jeśli mamy rzeczy na opał, wówczas możemy z niej skorzystać. Ograniczenia w dostawie prądu lub gazu nie będą żadną przeszkodą.

Współczesne kuchenki kaflowe również prezentują się bardzo estetycznie. Wprowadzają one do kuchni niepowtarzalny klimat, który ciężko porównać z czymkolwiek innym. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie. Warto zapoznać się z ukryta funkcją dawnego młynka do kawy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kafelgardynska.pl; epiecyki.pl; cechzdunowpolskich.zduny.pl; wikipedia

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >