Smakosze.pl
Kuchenka kaflowa jak za dawnych lat

YouTube.com / Dariusz Tyszkiewicz

Niezwykła funkcja starych kuchenek kaflowych

2 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Kuchenka kaflowa dla wielu smakoszy jest wspomnieniem babcinej kuchni. Współcześnie, w mało której kuchni można znaleźć tego typu wyposażenie. Okazuje się, że dawna kuchenka kaflowa ma liczne zalety, o których mało kto już pamięta.

Nie da się ukryć, że kuchenka kaflowa dawniej była niezwykle pożądanym elementem w kuchni. Oczywiście nadal można się na nią natknąć w niektórych domostwach, Jednak jest to prawdziwa rzadkość. Kuchenka kaflowa została zdetronizowana przez bardziej nowoczesne urządzenia.

Kuchenka kaflowa skrywała pewną wyjątkową funkcję

Nietrudno się domyślić, że kuchenka kaflowa służyła przede wszystkim do przygotowywania fantastycznych posiłków. Charakteryzowały się one niecodziennym smakiem. Wszystko za sprawą ognia, który stanowił serce pieca kaflowego.

To właśnie kuchenka kaflowa sprawiała, że kuchnia kojarzyła się z przyjemnym i miłym miejscem w domu. Naokoło urządzenia roztaczało się ciepło, które doceniał każdy z domowników. Z pewnością na próżno szukać takiej funkcji w dzisiejszych kuchenkach.

Można uznać, że między innymi dzięki piecom kaflowym, kuchnia w oczach wielu osób stała się sercem każdego domu. Jednak to nie jedyna zaleta tego wyjątkowego urządzenia. Warto przyjrzeć mu się trochę bliżej.

Kultowa kuchenka kaflowa ma wiele zalet

Niedawno wspominaliśmy o prodiżu, który dla wielu smakoszy jest jednym z najbardziej klasycznych urządzeń w kuchni. Kuchenka kaflowa jest znacznie starszy wynalazkiem. Jej historia sięga XVIII wieku. Początkowo korzystali z niej głównie Niemcy.

Kuchenka kaflowa okazała się tak praktycznym wyposażeniem kuchni, że dosyć szybko zaczęła pojawiać się w kuchniach innych narodowości. Piece zaczęły zdobić nawet szlacheckie pałace. Wszystko za sprawą szykownego wyglądu.

Oczywiście wygląd to nie wszystko. Kuchenka kaflowa może pomóc nam w gotowaniu. Na jej blasze można przygotować wyborne podpłomyki. Z kolei odpowiednie umieszczenie w niej mięsa sprawi, że uwędzi się ono dymem, który powstaje podczas spalania drewna.

Kuchenka kaflowa współcześnie

Aktualnie nadal można nabyć kuchenki kaflowe. Jednak są one droższe od tych, które można dostać w sklepach z AGD. Piece kaflowe są za to niedrogie w eksploatacji. Paliwem jest drewno bądź pellet. Można zaliczyć je do taniego opału.

Kuchenka kaflowa jest bardziej niezawodna od gazowych lub elektrycznych. Jeśli mamy rzeczy na opał, wówczas możemy z niej skorzystać. Ograniczenia w dostawie prądu lub gazu nie będą żadną przeszkodą.

Współczesne kuchenki kaflowe również prezentują się bardzo estetycznie. Wprowadzają one do kuchni niepowtarzalny klimat, który ciężko porównać z czymkolwiek innym. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie. Warto zapoznać się z ukryta funkcją dawnego młynka do kawy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kafelgardynska.pl; epiecyki.pl; cechzdunowpolskich.zduny.pl; wikipedia

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Mycie jaj przed włożeniem do lodówki nie jest bezpieczne

Porady

Myjecie jajka przed włożeniem do lodówki? Częsty błąd może wiele kosztować

Czytaj więcej >
rosół z imbirem

Porady

Dlaczego warto wrzucić imbir do rosołu? Doskonały patent na jesienne chłody

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak długo należy gotować grzyby? Informacje istotne dla smaku i Twojego zdrowia

Czytaj więcej >
placki ziemniaczane

Porady

Zastąp jajko innym składnikiem. Placki ziemniaczane wyjdą jeszcze lepsze

Czytaj więcej >
zielona część pora

Porady

Przenigdy nie wyrzucaj zielonej części pora. Znamy niesamowite sposoby ich wykorzystania

Czytaj więcej >
jak zagęścić gulasz

Porady

Czym zagęścić gulasz? Mąka nie jest jedynym sposobem

Czytaj więcej >