Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Czy kolor kubka wpływa na smak kawy? Ogromna ilość osób nie ma o tym pojęcia
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 27.05.2024 08:06

Czy kolor kubka wpływa na smak kawy? Ogromna ilość osób nie ma o tym pojęcia

kolorowe kubki
Fot. Canva/pixelshot

Wszyscy, którym wydaje się, że smak czuje się językiem i podniebieniem, mogą być zaskoczeni. Coraz więcej danych wskazuje, że smaki odbieramy też… oczami. Czy kolor naprawdę może być słony?

Kolorowy kubek kawy

Autorka bloga Zabawy z gliną, która od wielu lat zajmuje się garncarstwem, umieściła na swojej stronie ciekawy wpis. Sięgając do początków swojego wypalania naczyń i doświadczeń jako producentka i sprzedawczyni kubków, zauważyła, że najchętniej wybieramy do kawy naczynia jasne w środku lub szkliwione czy emaliowane na biało. Czy powody są czysto praktyczne?

Mogą takie być – w końcu biały kolor pokazuje, czy naczynia są czyste, jak wiele w nich zostało, mogą też być tańsze w produkcji. Okazuje się jednak, że sprawa jest głębsza. Autorka zainteresowała się tematem i dotarła do bardzo ciekawych badań. Przy okazji sprawdź, jaki jest najgorszy rodzaj kawy.

kolory jedzenia
Fot. Canva
Rozpłaszcz porcję ciasta i weź widelec. Tę sztuczkę stosuję cały czas

Czy kolor wpływa na smak

Okazuje się, że badania dotyczące właśnie koloru kubków kawy prowadził zespół, którego członkiem był prof. Charles Spence. Z badań wynikło, że ta sama kawa, podana w białym kubku oceniana jest jako bardziej intensywna niż ta pita z niebieskiego, a jeszcze bardziej – niż zaserwowana w przezroczystym. Próba w tym badaniu była niewielka – zaledwie 36 osób, więc może to być kwestia przypadku.

Jednak Charles Spence, członek zespołu badawczego, który opublikował ten artykuł, ma na swoim koncie wiele badań, wystąpień i międzynarodową karierę, zarówno naukowo-badawczą, jak i komercyjną, dotyczącą współpracy z przedsiębiorstwami, które jego badania stosują w praktyce. Poza kawą warto pić także ten odżywczy koktajl.

Smaki i kolory

Dla Spence'a nie jest niczym niezwykłym, że smakujemy oczami. Na poczekaniu wymieni on choćby najsławniejsze przykłady wpływu jednego zmysłu na inny. Okazuje się, że chipsy Pringles smakują lepiej albo gorzej w zależności od tego, jak chrupią, a kiedy Coca-Cola wypuściła limitowaną serię białych puszek, ludzie skarżyli się na nieznośnie pogorszony smak napoju – choć receptura nie uległa zmianie.

Bo czerwony smakuje słodko – zwłaszcza jeśli podać go na białym talerzu, bo podany na czarnym jest już mniej słodki. Dajemy się w ten sposób oszukiwać, a ludzie tacy jak prof. Spence i jego klienci – producenci artykułów spożywczych – dobrze zarabiają na tym fakcie. Nie wszystkie jego wnioski muszą być jednak cyniczną manipulacją.

kolorowe talerze
Fot. Canva

Niebieski znaczy słony

Spence, który swoją dyscyplinę nazywa gastrofizyką, proponuje rozwiązania, które mogą okazać się pożyteczne dla wszystkich. Skoro możemy wykorzystywać kolor jedzenia w jego marketingu, możemy używać go dla zbożnych celów. Weźmy słony smak niebieskiego koloru.

Skoro niebieskie talerze i kubki wzmacniają poczucie słonego smaku (oczywiście nie wtedy, kiedy mózg spodziewa się smaku kawy czy herbaty), możemy podawać je osobom, które nie powinny przesalać potraw. Wiadomo, że u wielu osób w podeszłym wieku zmysły ulegają przytępieniu. Żeby seniorzy nie przesalali potraw, może powinniśmy podsuwać im jedzenie na niebieskich talerzach? A może dzięki odpowiednim kolorom naczyń możemy regulować smak potraw posiłków w samolocie, które – jak wiedzą specjalizowani w tym kucharze – muszą być o wiele mocniejsze w smaku, bo na wysokości lotu samolotu zmysły człowieka ulegają przytępieniu?

Badania nad kolorami mogą być obiecujące. Dlatego zawsze warto z ciekawością zaglądać do wnętrza ulubionego kubka kawy.

Wypróbuj przepis na niezwykłe roladki z cukinii i poznaj sekret nowej diety Ani Lewandowskiej.