Smakosze.pl
Kawa po terminie

Pexels / Alex Fu

Czy można pić kawę po upłynięciu terminu jej ważności?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Z całą pewnością kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów. Dzięki niej jesteśmy w stanie dodać sobie więcej energii. Niestety, czasami bywa tak, że zanim ja zużyjemy, data przydatności do spożycia dobiega końca.

Smakowita kawa niejednokrotnie przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Nie bez powodu napój tak często gości na naszych stołach, a niektórzy smakosze sięgają po niego nawet kilka razy dziennie. Czy kawa może w ogóle się przeterminować?

Kawa po terminie

Praktycznie każdy produkt ma określoną datę ważności. Kawa nie jest tutaj wyjątkiem. Niektórzy smakosze widząc przekroczony termin, po prostu wyrzuca opakowanie do kosza. Okazuje się, że nie jest to konieczne.

Kawa często gości na naszym portalu. Niedawno wspominaliśmy o tym, dlaczego warto dodać do niej kardamon. Dziś skupimy się na kwestii daty ważności. Czy musimy przykładać do niej dużą wagę?

Jeśli kawa przekroczyła termin ważności, to nadal możemy ją zaparzyć. Rzecz jasna dotyczy to produktu, który był odpowiednio przechowywany i nie ma na nim, chociażby śladów pleśni. Jednak kawa będzie nieco różniła się smakiem.

Kawa po terminie nie powinna nam zaszkodzić. Niestety, wraz z upływem czasu jej walory smakowe i aromatyczne znacząco się pomniejszają. W związku z tym napar może nie smakować tak dobrze, jak wcześniej.

(Pexels / Dhyamis Kleber)

Kiedy kawa smakuje najlepiej?

Wielu kawoszy stara się odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Doświadczeni wielbicieli ciemnego napitku są zgodni, że kawa smakuje najlepiej przez trzy miesiące od palenia ziaren. Po tym czasie tracą one wyrazisty smak.

Przeważnie w sklepach kawa nie ma wskazanej daty palenia ziaren. Jednak jeśli chcemy, aby nasz napar smakował najlepiej, powinniśmy poszukać produktu, który zawiera taką informację. Możemy również kupić surowe ziarna. Niepalona kawa może być bardzo długo przechowywana.

Należy pamiętać o tym, że kawa nie powinna być zaparzana zaraz po paleniu. W takiej sytuacji będzie ona miała uboższy smak i aromat. Taka kawa będzie się także dosyć intensywnie pienić. Ziarna po paleniu muszą poleżeć kilka dni.

Podsumowując, jeśli nie przeszkadza nam fakt, że kawa nie ma wyrazistego smaku i aromatu, to możemy wypić napar z ziaren, które przekroczyły termin ważności. Podczas przygotowywania napoju, warto wiedzieć o tym, jakie dodatki najlepiej do niego pasują.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: CoffeeDesk

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >