Kawa po terminie
Pexels / Alex Fu

Czy można pić kawę po upłynięciu terminu jej ważności?

Z całą pewnością kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów. Dzięki niej jesteśmy w stanie dodać sobie więcej energii. Niestety, czasami bywa tak, że zanim ja zużyjemy, data przydatności do spożycia dobiega końca.

Smakowita kawa niejednokrotnie przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Nie bez powodu napój tak często gości na naszych stołach, a niektórzy smakosze sięgają po niego nawet kilka razy dziennie. Czy kawa może w ogóle się przeterminować?

Kawa po terminie

Praktycznie każdy produkt ma określoną datę ważności. Kawa nie jest tutaj wyjątkiem. Niektórzy smakosze widząc przekroczony termin, po prostu wyrzuca opakowanie do kosza. Okazuje się, że nie jest to konieczne.

Kawa często gości na naszym portalu. Niedawno wspominaliśmy o tym, dlaczego warto dodać do niej kardamon. Dziś skupimy się na kwestii daty ważności. Czy musimy przykładać do niej dużą wagę?

Jeśli kawa przekroczyła termin ważności, to nadal możemy ją zaparzyć. Rzecz jasna dotyczy to produktu, który był odpowiednio przechowywany i nie ma na nim, chociażby śladów pleśni. Jednak kawa będzie nieco różniła się smakiem.

Niezawodny przepis Okrasy na soczyste kotlety schaboweNiezawodny przepis Okrasy na soczyste kotlety schaboweCzytaj dalej

Kawa po terminie nie powinna nam zaszkodzić. Niestety, wraz z upływem czasu jej walory smakowe i aromatyczne znacząco się pomniejszają. W związku z tym napar może nie smakować tak dobrze, jak wcześniej.

Kawa po terminie

(Pexels / Dhyamis Kleber)

Kiedy kawa smakuje najlepiej?

Wielu kawoszy stara się odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Doświadczeni wielbicieli ciemnego napitku są zgodni, że kawa smakuje najlepiej przez trzy miesiące od palenia ziaren. Po tym czasie tracą one wyrazisty smak.

Przeważnie w sklepach kawa nie ma wskazanej daty palenia ziaren. Jednak jeśli chcemy, aby nasz napar smakował najlepiej, powinniśmy poszukać produktu, który zawiera taką informację. Możemy również kupić surowe ziarna. Niepalona kawa może być bardzo długo przechowywana.

Należy pamiętać o tym, że kawa nie powinna być zaparzana zaraz po paleniu. W takiej sytuacji będzie ona miała uboższy smak i aromat. Taka kawa będzie się także dosyć intensywnie pienić. Ziarna po paleniu muszą poleżeć kilka dni.

Podsumowując, jeśli nie przeszkadza nam fakt, że kawa nie ma wyrazistego smaku i aromatu, to możemy wypić napar z ziaren, które przekroczyły termin ważności. Podczas przygotowywania napoju, warto wiedzieć o tym, jakie dodatki najlepiej do niego pasują.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: CoffeeDesk

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł