Kawa z wyjątkowym dodatkiem
Pexels / umit gunes

Dlaczego warto dodać do kawy kardamon?

Pyszna kawa niejednokrotnie przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Nietrudno natknąć się na wielbicieli tego wyjątkowego napoju. Okazuje się, że dodatek w postaci kardamonu znakomicie poprawia smak oraz sprawia, że kawa jest znacznie zdrowsza.

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów. Niektórzy sięgają po nią nawet kilka razy dziennie. Napój spożywany w rozsądnych ilościach, pozytywnie wpływa na zdrowie. Za sprawą kardamonu jeszcze lepiej zadziała na nasz organizm.

Kardamon do kawy?

Bez wątpienia kawa odgrywa ważną rolę w życiu smakoszy. Można ją serwować na rozmaite sposoby. Ostatnio wspominaliśmy o trzech dodatkach, które warto dodawać do kawy. Dziś nasza uwaga skupi się na napoju z niepozorną przyprawą.

Kawa z kardamonem może wywołać zaskoczenie u niektórych kawoszy. Trzeba przyznać, że dodatek w postaci korzennej przyprawy nie jest oczywistym wyborem. Za jej sprawą kawa będzie o wiele smaczniejsza.

Kardamon nadaje kawie interesujących nut smakowych. Dzięki niemu uwielbiany napój zyskuje również kuszący aromat. Jednak to nie jedyne zalety tego dodatku. Niepozorna przyprawa jest prawdziwym bogactwem składników odżywczych. Co w niej się znajduje?

Historia niezapomnianej gumy DonaldHistoria niezapomnianej gumy DonaldCzytaj dalej
  • witamina C
  • witamina B6
  • potas
  • niacyna
  • wapń
  • żelazo
  • magnez
  • fosfor
  • błonnik

Trzeba przyznać, że lista witamin i minerałów jest imponująca. Dzięki tym składnikom kawa z kardamonem jest bardzo zdrowa. Warto wiedzieć, jakie zalety przynosi spożywanie napoju w takiej formie. Wielu smakoszy może być tym zaskoczonych.

Kawa z kardamonem

(Pexels / samer daboul)

Jakie zalety ma kawa z kardamonem?

Sama kawa wspiera naszą koncentrację i poprawia metabolizm. Dodatek kardamonu dodatkowo wzmacnia odporność organizmu oraz zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto przyprawa pomaga w uporaniu się z katarem.

Kawa z kardamonem obniża ciśnienie krwi. Tym samym pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Przyprawa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z cukrzycą. Nie można zapomnieć, że kardamon wspiera produkcję endorfin.

Kawa z dodatkiem korzennej przyprawy jest prosta w przygotowaniu. Wystarczy zaparzyć ją razem z kilkoma roztartymi ziarnami kardamonu. Kiedy napój już trochę wystygnie, możemy wzbogacić go o miód. Wówczas będzie jeszcze zdrowszy i smaczniejszy. Warto również wiedzieć, kiedy najlepiej sięgać po kawę.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: TVN Zdrowie; ABC Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł