Czy można jeść czekoladę z białym nalotem?
Czy zdarzyło wam się, że otwieracie opakowanie z czekoladą, a ona jest jakby pokryta szronem? Z pewnością zastanawialiście się, czy można jeść czekoladę z białym nalotem. Za chwilę rozwiejemy wasze wątpliwości, bo odpowiedź jest dość zaskakująca.
Większość produktów najsmaczniejsza jest, gdy jest świeża (wyjątkiem, jest oczywiście wino). Gdy zjadacie owoce zerwane prosto z krzaczka, czy dopiero, co wyprodukowane słodycze, nie ma żadnej wątpliwości — z pewnością wam nie zaszkodzą.
Znak zapytania pojawia się, jednak gdy produkt jest długo przechowywany i zmienia nieco swój wygląd. Tak często jest właśnie z czekoladą, na której pojawia się biały nalot. Czy można ją jeść, czy lepiej nie?
Czy można jeść czekoladę z białym nalotem?
Choć biały nalot na produktach spożywczych zwykle kojarzy się z pleśnią, to ten na czekoladzie pleśnią nie jest. Nie świadczy on o zepsuciu się czekolady ani o tym, że nie nadaje się ona do spożycia. Dlatego czekoladę z białym nalotem spokojnie można jeść.
Biały nalot na czekoladzie to tłuszcz, który wykrystalizował na jej powierzchni. Dzieje się tak, gdy czekolada jest przechowywana w zmiennych temperaturach. W wyniku tych zmian tłuszcz najpierw się rozpuszcza, a potem zestala, co wygląda jak biały, kredowy nalot na powierzchni tabliczki.
To zjawisko nazywa się z języka angielskiego bloom. Kwitnienie czekolady może pojawić się, gdy jest zbyt długo przechowywana i przekroczy termin przydatności do spożycia, ale wcześniej też.
Biały nalot na czekoladzie może też świadczyć o tym, że do jej produkcji użyto kakao nie najwyższej jakości. Jednak, mimo że taka czekolada nie wygląda zbyt apetycznie, to nie jest szkodliwa.
A czy można jeść przeterminowaną czekoladę?
Z pewnością też zdarzyło wam się, że schowaliście czekoladę tak dobrze, że zupełnie o niej zapomnieliście. Trafiacie na nią po kilku miesiącach i okazuje się, że jej termin przydatności do spożycia już minął. Co wtedy? Czy taką czekoladę można jeść?
Wszystko zależy od tego, jak bardzo czekolada jest przeterminowana. Jeśli od terminu przydatności do spożycia minęło nie więcej niż 2 miesiące, można ją jeść. Oczywiście pod warunkiem, że była ona odpowiednio przechowywana, tzn. w zamkniętym opakowaniu, w suchym i ciemnym miejscu.
Jeśli zaś zamrozimy czekoladę, której data przydatności do spożycia kończy się, możemy przedłużyć jej świeżość.
Na naszej stronie znajdziecie też inne porady. Dowiedzcie się, jak należy gotować parówki, a także, od której strony trzeba obierać ogórki.
Źródło zdjęcia: canva/stocksnapper
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: zywienie.abczdrowie