Smakosze.pl
Mięso w święto kościelne

Canva / ohsurat

Czy można jeść mięso w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa?

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Mięso często gości na naszych stołach. Niektórzy smakosze sięgają po nie niemal codziennie. Z pewnością nawet dziś część wielbicieli kulinariów beztrosko zajadała mięso. Okazuje się, że 11 czerwca przypada katolickie święto Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czy wiąże się to z postem?

Nie da się ukryć, że mięso odgrywa istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Nie bez powodu dania na jego bazie cieszą się sporą popularnością wśród Polaków. Osoby wyznania katolickiego muszą jednak pamiętać o pewnych zasadach narzuconych przez Kościół.

Czy dziś katolicy nie powinni sięgać po mięso?

Mięso jest w Polsce uznawane za jeden z podstawowych produktów spożywczych. Smakosze z miłą chęcią przyrządzają z niego rozmaite frykasy. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak marynować karkówkę, by była miękka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Znaczna część Polaków identyfikuje się jako katolicy. Tym samym powinni oni przestrzegać zasad określonych przez Kościół. Zalicza się do nich między innymi post, w którego trakcie wierzący powinni zachowywać wstrzemięźliwość dotyczącą konsumpcji mięsa.

Z pewnością niektórzy zapomnieli, że 11 czerwca przypada święto Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tak ważna uroczystość mogłaby sugerować, że dzisiaj katolików obowiązuje post. Wierzące osoby powinny wiedzieć, czy mogą w taki dzień zajadać mięso.

image (2)

Jak ekspresowo rozmrozić rybę?

CZYTAJ DALEJ

Okazuje się, że tegoroczna uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nie jest równoznaczna z postem, który nakłada na wierzących zrezygnowanie z mięsnych specjałów. Wszystko wynika z zasad określonych przez Kościół.

Dlaczego dziś nie obowiązuje post?

Nie od dziś wiadomo, że kościelne prawa są dosyć zagmatwane i łatwo się w nich pogubić. 11 czerwca katolicy mogą bez obaw sięgać po mięso, ponieważ zgodnie z zasadami ustalonymi przez Kościół, pokutny charakter piątku przestaje obowiązywać, wówczas gdy w ten dzień przypada uroczystość.

Mając na uwadze powyższe informacje katolicy, którzy zjedli dziś mięso, mogą być spokojni. W obliczu braku postu na ich talerzu może znaleźć się nawet wyborna golonka. Warto wiedzieć, że uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nie wymaga nawet wizyty w kościele.

Golonka

Golonka

(Canva / tang90246)

Mało kto spodziewałby się, że uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nie jest świętem nakazanym. Tym samym wierni nie muszą tego dnia koniecznie udawać się do kościoła. Niemniej jednak księża zachęcają do uczestniczenia w mszach.

Piękna piątkowa pogoda może być sporą zachętą do biesiadowania przy grillu wraz z najbliższymi. Na rusztach z pewnością zagoszczą różnej maści kiełbasy. Okazuje się, że nawet kaszanka skrywa pewne zaskakujące sekrety.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy.

Źródło: O2

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >
kawa z przyprawami

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >
Otwieranie słoika

Porady

Jak z łatwością otworzyć słoik?

Czytaj więcej >
Przecedzanie rosołu

Porady

Czy trzeba przecedzać rosół po ugotowaniu?

Czytaj więcej >
mirabelki

Porady

Co można zrobić z dojrzałych mirabelek?

Czytaj więcej >