Smakosze.pl
grzyby

canva

Czy można jeść robaczywe grzyby?

3 Września 2021

Autor tekstu:

Karolina Szmulewicz

Udostępnij:

Koniec sierpnia to czas, kiedy w lasach pojawiają się grzyby. Warto więc wyruszyć na przyjemny spacer, a przy okazji przynieść do domu aromatyczne zbiory. By jednak grzyby wyszły nam na zdrowie trzeba pamiętać o kilku zasadach. Chociażby o tym, by nie zabierać ze sobą robaczywych okazów.

Zbieranie grzybów to duża przyjemność, zwłaszcza gdy lasy obfitują w smaczne i zdrowe okazy. Robaczywe grzyby z pewnością nie są tym czego szukamy, ani tym co powinniśmy jeść.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czy można jeść robaczywe grzyby?

Niektórzy uważają, że grzyby robaczywe nadają się do suszenia. Jednak prawda jest taka, że lepiej pozostawić je w lesie. Pod wpływem działania podwyższonej temperatury robaki mogą co prawda opuścić kapelusze i trzony grzybów, pozostawią w nich jednak swoje odchody. A te są dla człowieka szkodliwe.

Dla odmiany robaki, które znajdują się w owocach nie są szkodliwe dla naszego organizmu. Robaczywe czereśnie czy śliwki budzą w nas obrzydzenie. Ale nie jest prawdą, że po zjedzeniu robaczywe owocu larwy zalęgną się w żołądku i będziemy mieć problemy zdrowotne.

Eleganckie danie

Ile kosztują potrawy w restauracji Kuby Wojewódzkiego?

CZYTAJ DALEJ

Ważne zasady zbierania grzybów

Pamiętajcie by do zbierania grzybów odpowiednio się przygotować. Ubierzcie się w długie, wygodne ubranie, załóżcie buty za kostkę. To uchroni was przed kleszczami.

Sięgajcie wyłącznie po grzyby, które dobrze znacie. Zbierajcie tylko zdrowe okazy, bez robaków, a także śladów pleśni. Wkładajcie je do przewiewnych koszy, nie zaś do foliowych toreb. Bez dostępu powietrza dochodzi do samozagrzewania się grzybów, w rezultacie mogą one wytwarzać trujące toksyny.

Nie zbierajcie zbyt młodych osobników, bo trudno doszukać się w nich charakterystycznych cech. Ani starych okazów, gdyż mogą zawierać szkodliwe substancje. Nie należy też próbować czy lizać grzybów. Nie wszystkie trujące grzyby są bowiem gorzkie w smaku.

Po przyjściu z grzybobrania jak najszybciej oczyśćcie i przeróbcie grzyby. Możecie je suszyć, mrozić lub marynować albo przygotować z nich pyszne, aromatyczne potrawy.

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Zapraszamy na nasz Instagram

Źródło: echodnia, zdrowiewprostKarolina SzmulewiczAutor

Liderka, a zarazem główna wydawczyni portalu Smakosze. Pasjonatka na równi jedzenia, co gotowania. Dbam o to, byście codziennie mieli najświeższe, kulinarne newsy i smakowite przepisy. Studiowałam dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz prowadziłam własny kanał kulinarny, gdzie gotowałam na żywo. Moim celem w przyszłości jest otworzenie własnej restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Które przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania? Poznaj zalecenia kucharzy

Czytaj więcej >
Gorzka kapusta kiszona - 1 trick

Porady

Kapusta kiszona wyszła gorzka? 1 trick i raz na zawsze zapomnisz o problemie

Czytaj więcej >

Porady

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki

Czytaj więcej >
suszenie grzybów

Porady

Jak suszyć grzyby? Metoda babci nie ma sobie równych, jest lepsza niż piekarnik

Czytaj więcej >
Na jakim mięsie ugotować rosół?

Porady

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Dotarliśmy do porady z 1930 roku

Czytaj więcej >
herbata z miodem

Porady

Czy warto pić gorącą herbatę z miodem i cytryną? Eksperci mają wiele zastrzeżeń

Czytaj więcej >