Smakosze.pl
kawa w upały

Canva (Siraphol, Getty Images)

Czy można pić kawę w upalne dni?

20 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

W najbliższych dniach temperatury na zewnątrz przekraczać będą 30 stopni Celsjusza. W tym czasie warto zrezygnować z kawy czy herbaty. Picie ich dużych ilościach może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Zamiast nich lepiej nawadniać się wodą i przyjmować ją nawet w ilościach dwóch litrów na dzień.

W upalne dni szczególnie warto zastanowić się nad swoim jadłospisem i pilnować, by w ciągu dnia przyjmować jak najwięcej płynów. O tym, co najlepiej pić w tym czasie pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów.

Niestety jednak nie wszystkie napoje są zalecane, gdy jest gorąco. Niektórych wręcz powinniśmy unikać, gdyż zamiast odpowiednio nas nawodnić, mogą nam mocno zaszkodzić.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Czy można pić kawę w upały?

Kawa jest napojem, po który chętnie sięgamy rano, by się pobudzić. Picie jej w gorące, upalne dni, nie jest jednak najlepszym pomysłem. Oczywiście jedna filiżanka nie powinna znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, ale już każdy kolejny kubek może fatalnie na nas wpłynąć.

Kofeina działa moczopędnie, więc tym samym zaburza naszą równowagę elektrolitową. Wypłukuje z organizmu cenny magnez i potas. Ich niedobór w połączeniu z wysokimi temperaturami może znacznie zwiększyć ryzyko zawału i udaru.

Kartony znalezione w lesie

W lesie znaleziono ponad 50 pudeł z jedzeniem

CZYTAJ DALEJ

Choć kawa typu frappe wydawałaby się odpowiednim napojem w gorące dni, również i na nią należy uważać. Szczególnie te na pełnotłustym mleku, z bitą śmietaną i sosem karmelowym nie ugaszą naszego pragnienia, a co więcej dostarczą przy okazji ogromnej dawki cukru.

Jeśli mimo wszystko nie możesz sobie odmówić kawy o poranku czy do deseru, od razu po jej wypiciu, napij się przynajmniej jednej szklanki wody.

kawa plaża

kawa plaża

Źródło: Canva (milionsjoker, Getty images)

Jakich napojów również warto unikać?

W upały warto ograniczyć też mocną herbatę, bowiem teina, tak samo jak kofeina, działa moczopędnie, zaburzając równowagę elektrolitową w organizmie. Najwięcej teiny zawiera herbata czarna i czerwona, więc to na nie należy szczególnie uważać.

Choć naturalnym wydawałoby się sięgnięcie po zimną colę czy sok z kartonu w upały, sięgnięcie po słodzone napoje nie jest najlepszym pomysłem. Pijąc je, tylko na chwilę gasimy pragnienie.

Warto pamiętać, że podstawowym napojem na gorące dni powinna być przede wszystkim woda mineralna, najlepiej niegazowana, w ciągu doby najlepiej wypić ok. dwóch litrów. Ona najlepiej gasi pragnienie latem. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Kilometrami, Porawnik Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć grzyby?

Czytaj więcej >
Idealny sernik

Porady

Co zrobić, żeby sernik nie opadał i nie pękał?

Czytaj więcej >

Porady

Jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?

Czytaj więcej >

Porady

Ile czasu gotować jajka na miękko?

Czytaj więcej >