Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kapusta kiszona wyjdzie przepyszna. Trzymaj się starego przepisu, jest niezawodny
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 14.11.2024 21:00

Kapusta kiszona wyjdzie przepyszna. Trzymaj się starego przepisu, jest niezawodny

kapusta kiszona
Fot. Canva/zia_shusha

Kapusta kiszona jest nieoceniona jesienią i zimą. Bogata w witaminy stanowi też bazę surówek, bigosu czy zup. Trudno sobie wyobrazić polską kuchnię bez tej kiszonki. Teraz kapustę ukisimy w najlepszy sposób dzięki tej recepturze. 

Kapusta kiszona dostarczy smaku i witamin

Kapustę kiszoną warto włączyć do diety szczególnie jesienią i zimą. Kiszonka pełna jest witamin. Z powodzeniem zastąpi nam owoce i warzywa, które w tym czasie są dość mocno ograniczone i nie tak wartościowe jak w lecie. Kapusta kiszona naszpikowana jest witaminą C, A, E, K i witaminami z grupy B.

Jej jedzenie dostarczy nam też potasu, magnezu, żelaza i wapnia. Ta zdrowa i smaczna kiszona pełna jest też błonnika i bakterii mlekowych. Warto jeść kapustę kiszoną, bo wzmacnia ona naszą odporność i redukuje stany zapalne w organizmie. Dobroczynnie wpływa na trawienie i układ pokarmowy. Wykazuje też działanie przeciwnowotworowe.

kapusta kiszona
Fot. Canva/solidcolours
Polacy pomijają to tanie mięso, a Strzelczyk robi z niego kotlety. Są lepsze niż schabowe

W czym kisić kapustę?

Kapusta kiszona oczyszcza organizm z toksyn, pozytywnie wpływa na układ krążenia i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Najlepiej kapustę kisić w domu. Jednak, w czym to robić? Można użyć słoika, specjalnej beczki lub kamionki. 

Ważne, by naczynie było dokładnie umyte i wyparzone. Inaczej obecne bakterie mogą zaburzyć proces kiszenia. Warto też wykorzystać sprawdzony przepis na kiszenie kapusty. Dzięki niemu kiszonka wyjdzie niezbyt kwaśna, chrupiąca i soczysta. 

Jak kisić kapustę?

Składniki:

  • 5 kg kapusty
  • 90 g soli
  • 3 marchewki
  • 10 ząbków czosnku
  • 10 liści laurowych
  • ziele angielskie

Główki kapusty obieramy z zeschniętych liści i dokładnie myjemy. Następnie ścieramy na tarce lub szatkujemy nożem. Zasypujemy solą i zostawiamy na 12 godzin. Marchewki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Po upływie 12 godzin dodajemy do kapusty.

 Do wyparzonych wcześniej słoików wkładamy po ząbku czosnku, liściu laurowym i kilka ziaren ziela angielskiego. Następnie słoiki wypełniamy w ¾ kapustą z marchewką. Zalewamy wrzącą wodą, zakręcamy i odstawiamy w chłodne miejsce na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu kapusta kiszona będzie dobra do jedzenia. Pisaliśmy o pracowniku Biedronki, który ujawnia, czego zazdrości Lidlowi. Polecaliśmy niedrogą i zdrowszą od dorsza rybę. 

kapusta kiszona
Fot. Canva/peredniankina

Źródło: terazgotuje.pl