Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy można przechowywać jedzenie na balkonie? Tysiące Polaków co roku popełnia opłakany błąd

Czy można przechowywać jedzenie na balkonie? Tysiące Polaków co roku popełnia opłakany błąd

lodówka
Canva/March Sirawit Hengthabthim's Images

Przed nami Boże Narodzenie, a wraz z nim oprócz rodzinnych spotkań, pojawi się pewien uciążliwy problem. Chodzi o brak miejsca w lodówce. Po prostu pęka ona w szwach od nadmiaru potraw. Czy możemy zatem przechowywać jedzenie na balkonie? Niestety często dochodzi do opłakanego w skutkach błędu. 

Lodówka pęka w szwach

Robimy zakupy, gotujemy, szykujemy i lepimy. Do tego kroimy produkty na sałatki, pieczemy ciasta i wykonujemy masę innych czynności, których efektem są znakomite świąteczne potrawy. Wigilię czas zacząć, ale wraz  z nią może pojawić się problem, z którym do czynienia ma wielu Polaków.

Chodzi o brak miejsca w lodówce. Nic więcej się do niej nie zmieści. Co robić? Rozwiązaniem w takich sytuacjach bywa balkon. Tam trafia jedzenie, które nie zmieściło się do naszej lodówki. Jednak, czy możemy trzymać dania poza mieszkaniem i lodówką? 

lodówka
Canva/PJjaruwan
TVN właśnie potwierdził. Widzów uwielbianego programu czeka ogromna niespodzianka

Jedzenie na balkonie, czyli nie popełniaj tego błędu

Jedzenie przechowujemy w lodówce, by zminimalizować ryzyko rozwoju mikroorganizmów. Do tego potrzebna jest niska temperatura, bo w niej szkodliwe bakterie namnażają się o wiele wolniej. Musimy też pamiętać, by w lodówce utrzymywać stałą temperaturę. Jednak, gdy w Boże Narodzenie nasza lodówka nie daje już rady przyjąć kolejnej porcji jedzenie, pojawia się pewna myśl.

Może, by tak wystawić potrawy na balkon? Przecież tam i chłodno i tyle miejsca. Szkoda tego nie wykorzystać. Jednak na balkonie nie jesteśmy w stanie utrzymać stałej temperatury. Może się ona wahać o kilka stopni. Ważne jest, żeby jedzenie, które trzymamy na balkonie zjeść jak najszybciej. 

Balkon nie tak czysty jak lodówka

Warto też mieć świadomość, że balkon nigdy nie będzie tak czysty, jak nasza lodówka. Występują tam różne zanieczyszczenia: pył, kurz, ptasie odchody, a nawet robaki. Na samą myśl robi się już niedobrze. To wszystko może się dostać do naszych potraw. Sałatka jarzynowa z robactwem może dostarczyć nam niechcianych wrażeń.

Dlatego tak ważne jest, by żywność, którą przechowujemy na balkonie, dobrze zabezpieczać. Słoiki i pojemniki muszą być porządnie zakręcone i zamknięte. Nawet garnki z przykrywkami musimy dodatkowo zakryć folią spożywczą. Nie powinniśmy potraw wystawiać na balkon podczas dużych mrozów. Chyba, że jesteśmy pewni, że tak niskie temperatury utrzymają się w ciągu dnia. Gdy jedzenie rozmrozi się, to grozi nam zatrucie pokarmowe. Pisaliśmy o tym jak zapobiegać pojawieniu się szronu w lodówce. Polecaliśmy tez patent na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. 

jedzenie
Canva/estefaniavizcaino

Źródło: wp.pl