Smakosze.pl
Mintaj ma wiele zalet

Canva.com / Yana Gayvoronskaya

Dlaczego warto jeść mintaja?

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Mintaj bez wątpienia jest wyjątkowo smakowitą rybą. Przeważnie jadamy ją w formie paluszków rybnych lub innych gotowych produktów. Najlepiej przygotować ją samodzielnie. Zwłaszcza że wówczas ryba dostarczy nam wielu cennych składnik&o

Na naszych stołach goszczą różne ryby. Jedną z nich jest właśnie mintaj. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jedzenie tej ryby przynosi wiele korzyści. Okazuje się, że mintaj jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o szczupłą sylwetkę.

Jakie zalety ma mintaj?

Mintaj z pewnością nie jest tak popularny, jak łosoś, tuńczyk, czy makrela. Jakiś czas temu wspominaliśmy o zaletach tej ostatniej ryby. Warto wiedzieć, jakie są plusy mięsa z mintaja. Wielu smakoszy może być nimi zaskoczonych.

Powszechnie wiadomo, że tłuste ryby są zdrowsze. Wszystko za sprawą obecności kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Mintaj ma niewiele tłuszczu i między innymi dlatego jest rzadziej wybierany przez wielbicieli ryb. Nie oznacza to, że nie ma innych atutów.

Niska zawartość tłuszczu odbija się na kaloryczności. Mintaj jest idealną propozycją kulinarną dla osób, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów. Ma on trzykrotnie mniej kalorii od łosia i czterokrotnie mniej od makreli.

Mintaj oczywiście zawiera kwasy tłuszczowe omega 3. Jednak jest ich w nim o wiele mniej niż w innych rybach. Na szczęście mintaj nadrabia te braki innymi składnikami odżywczymi. Zalicza się do nich witaminy D i A. Nie można zapomnieć również o tym, że mintaj jest bogaty w selen.

(Canva.com / nadianb)

Mintaj lepszy od rodzimych ryb

Wiele gatunków ryb rozwija się w zanieczyszczonych akwenach wodnych. Przykładem są, chociażby te, które łowi się w Bałtyku. Takie ryby mogą w swoim mięsie zawierać rtęć i inne metale ciężkie, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Mintaj występuje w wodach oceanicznych. W związku z tym szansa na zanieczyszczenie mięsa jest znacznie niższa. Tym samym bez większych obaw możemy serwować go dzieciom i osobom w ciąży. Istotna jest kwestia przygotowania.

Jak najlepiej przyrządzić mintaja?

Mintaj, podobnie jak inne ryby, można przygotować na rozmaite sposoby. Najbardziej rozpowszechnioną formą jest smażenie w panierce. Niedawno poruszaliśmy kwestię doboru odpowiedniego tłuszczu. Oczywiście smażenie nie jest najzdrowszą formą obróbki termicznej. Czym ją zastąpić?

W przypadku mintaja warto sięgnąć po gotowanie na parze. Wówczas nie będzie on zbyt tłusty i zachowa cenne składniki odżywcze. Wystarczy nam metalowy durszlak i garnek z pokrywką. Rybę umieszczamy w sitku i otaczamy warzywami. Warto oprószyć go aromatycznymi przyprawami. Tak przygotowany mintaj zachwyci nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: WP Kuchnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >