Czy sklepy będą całkowicie zamknięte w majówkę?
Sklepy spożywcze są bardzo często odwiedzanym miejscem w tygodniu poprzedzającym długi weekend. Polacy, którzy jadą odpocząć na kilka dni, muszą zrobić odpowiednie zakupy w sklepach takich jak Biedronka czy Lidl. Dlatego wielu ludzi miało nadzieję, że w tę sobotę będzie niedziela handlowa.
Od 2018 roku wprowadzany jest sukcesywnie praktycznie całkowity zakaz handlu w niedzielę, więc przez większość niedziel można wykonać sprawunki jedynie na stacjach benzynowych oraz małych osiedlowych sklepikach, w których za kasą usiądzie właściciel.
Sklepy spożywcze przez całą majówkę będą zamknięte
Tegoroczna majówka wypada w sobotę, niedzielę i poniedziałek. 1 i 3 maja to, odpowiednio, Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Święta te są ustawowo wolne od pracy, a więc ludzie pracujący w sklepach spożywczych mają wolne.
Niedziela jest z kolei niedzielą niehandlową, co również uniemożliwia otwarcie placówek, w których nie pracuje sam właściciel. W tym czasie małe sklepy mogą funkcjonować, pod warunkiem, że za ladą z kasą stać będzie tylko i wyłącznie właściciel.
Mnóstwo osób miało nadzieję, że przynajmniej jeden dzień, w trakcie długiego weekendu, będzie wyznaczony bez zakazu handlu. Rządzący podjęli jednak inną decyzję.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji, sprawdź inne nasze materiały. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, co należy dodać do kapusty, aby po jej jedzeniu nie mieć przykrych wzdęć. W tym tekście zdradzamy najbardziej kontrowersyjne dania z całego świata, które mimo wszystko uznawane są za prawdziwe delikatesy.
Źródło: Bill Oxford, Getty Images Signature
Kiedy w tym roku będą jeszcze niedziele handlowe?
W tym przypadku również nie mamy zbyt radosnych wieści dla klientów. W 2021 roku sklepy mogą być otwarte tylko w ostatnią niedziele czerwca i sierpnia, oraz dwie kolejne niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia. Dlatego warto pamiętać, kiedy trzeba udać się na sobotnie zakupy.
Jeśli nie zdążysz zrobić zakupów przed długim weekendem, nie musisz się martwić - istnieją w końcu miejsca, w których nie muszą pracować tylko właściciele, aby te mogły być otwarte dla klientów. Trzeba jednak pamiętać, że wybór produktów nie jest w nich tak duży, jak w większych miejscach.
Wyjątkami w zakazie handlu są sklepy z prasą, placówki pocztowe, stacje paliw, lodziarnie, piekarnie, porty lotnicze, placówki prowadzące skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: wiadomosci.onet.pl; businessinsider.com.pl