Czym różni się cukinia od kabaczka?
Cukinia i kabaczek często są uważane z dwa różne warzywa. Prawda jest jednak taka, że w obu przypadkach mamy do czynienia z tą samą rośliną. W związku z tym możemy używać zarówno nazwy cukinia, jak i kabaczek. Oczywiście w sklepach dostaniemy warzywa w różnym stadium rozwoju.
Nie da się ukryć, że cukinia często gości na naszych stołach. Nazwa tego warzywa wywodzi się z włoskiego słowa „zucchini”. Właśnie za jego sprawą zarówno kabaczek i cukinia jest prawidłowym nazewnictwem tej samej rośliny.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Cukinia i kabaczek są nazwami zamiennymi jednej rośliny
Bez wątpienia cukinia odgrywa istotną rolę w kulinariach. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, w jaki sposób prawidłowo ją przechowywać. Tym razem skoncentrujemy się na różnicach w nazwie tego popularnego warzywa.
Mało kto spodziewałby się, że kabaczek i cukinia są tą samą rośliną. Ewentualne różnice zależą od rodzaju warzywa i jego stadium rozwoju. Z tego powodu na sklepowych półkach możemy natknąć się na rozmaite rodzaje cukinii.
Cukinia bądź jak ktoś woli kabaczek, wywodzi się z Włoch. Wyselekcjonowano tam odmianę dyni, która została nazwana „zucchini”. Polskie słowo „cukinia” swój początek ma w języku włoskim.
Cukinia czy kabaczek?
Nie można zapomnieć również o tym, że różnice w nazewnictwie związane są z tym, iż cukinię jemy w odmiennych stadiach rozwoju. Stąd właśnie wzięły się potoczne określenia „cukinia” i „kabaczek”.
Powszechnie nazwa „cukinia” odnosi się do młodszych warzyw, które przeważnie nie są dużo większe od ogórków szklarniowych. Skórka po obróbce termicznej szybko staje się miękka. We wnętrzu cukinii natkniemy się na niewielkie, jeszcze niewykształcone pestki. Godny uwagi jest przepis na małosolną odsłonę warzywa.
„Kabaczek” potocznie odnosi się do starszych warzyw. Ich skórka jest znacznie twardsza i ma ciemniejsze zabarwienie. Kabaczki są również większe, a w środku skrywają spore pestki, których lepiej się pozbyć przed zajadaniem.
Canva / jatrax
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Motywator dietetyczny; Winiary; Beszamel