Smakosze.pl
proszek do pieczenia

canva/Linda Hall

Czym różni się soda od proszku do pieczenia?

30 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Do wielu ciast można zamiennie dodawać sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia. Jedno i drugie doskonale spulchnia i sprawia, że wypieki są wyrośnięte. Czym jednak różni się soda od proszku do pieczenia? Czy rzeczywiście nie ma różnicy, który środek, do jakiego ciasta się dodaje?

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia to obok drożdży najpopularniejsze spulchniacze, używane do wypieków. Dzięki nim ciasta, bułeczki czy racuchy rosną, zyskują lekkość i pulchność. Są też miękkie i smaczne.

mięso w mleku

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

CZYTAJ DALEJ

Czym różni się soda od proszku do pieczenia?

Rośnięcie ciast jest wynikiem reakcji zasadowego wodorowęglanu sodu z kwasem. W wyniku tej reakcji powstają pęcherzyki dwutlenku węgla, które powodują podnoszenie się ciasta.

Soda oczyszczona jest niemal czystym wodorowęglanem sodu. By zadziałała i spowodowała rośnięcie ciasta, potrzebuje kwaśnego środowiska. Dlatego do ciast z sodą dodaje się też np. sok z cytryny, maślankę, śmietanę czy trochę octu.

Charakterystyczne dla działania sody, jest to, że wchodzi ona w reakcję z kwasem od razu po połączeniu ich w środowisku wodnym. Dlatego ciasta z dodatkiem sody powinny być pieczone od razu po wymieszaniu.

Soda najlepiej działa w temperaturach 200-220 st. C i na początku pieczenia, gdy ciasto nie jest jeszcze zapieczone. Warto ją używać do szybkich wypieków. Ciasta z jej dodatkiem często mają pęknięcie na środku lub charakterystyczny garb. Soda jest zdrowsza niż proszek do pieczenia, jednak nadaje wypiekom gorzkawego posmaku. Lepiej nie przesadzać z jej dodatkiem.

Proszek do pieczenia zawiera sodę, a poza tym regulator kwasowości i mąkę ziemniaczaną. Regulator kwasowości zapewnia odpowiedni odczyn środowiska, dlatego do wypieków z proszkiem o pieczenia nie trzeba dodawać już kwaśnych składników. Mąka ziemniaczana zapobiega zaś zbrylaniu się proszku.

Proszek do pieczenia działa mniej więcej z taką samą siłą przez cały czas pieczenia. Zapewnia więc wypiekom równomierne rośnięcie. Wypieki z jego dodatkiem piecze się zwykle w temperaturze 160-180 st. C.

O czym warto pamiętać?

Proszek do pieczenia można bez problemu zastąpić sodą oczyszczoną i odwrotnie. Jedną porcję sody zastępuje się 2-3 porcjami proszku do pieczenia.

Piekąc ciasto na sodzie, trzeba do niego dodać zawsze jakiś kwaśny składnik. Sodę można po prostu rozmieszać z mlekiem czy śmietaną. Soda powoduje lekkie ciemnienie ciast, dlatego lepiej dodawać ją do z natury ciemnych ciast, np. z dodatkiem kakao czy przyprawy do piernika.

Do niektórych ciast można dodawać jednocześnie sodę i proszek do pieczenia. Robi się tak zwykle w przypadku ciężkich ciast, np. z dodatkiem owoców.

Jeśli szukasz przepisów na ciasto z proszkiem do pieczenia, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tu np. przepis na ciasto ananasowo-kokosowe. Jeśli chcesz przetestować, jak działa soda oczyszczona, upiecz piernik z dodatkiem kawy zbożowej.

piernik

piernik

Źródło zdjęcia: canva/margouillatphotos

Kartacze

Kultowe potrawy regionalne. Polacy przemierzają setki kilometrów, aby je zjeść. Numeru 3 nikt się nie spodziewa

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: ladyhousewife

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Idealnie chrupkie ogórki kiszone bez dodatku chrzanu. Zastąpisz go wyjątkowym składnikiem

Czytaj więcej >
mirabelka

Produkty

Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce

Czytaj więcej >

Produkty

Czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Odpowiedź może nieźle zaskoczyć

Czytaj więcej >
Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki

Produkty

Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Sporo zaoszczędzisz i zyskasz pyszne specjały

Czytaj więcej >
biała czekolada

Produkty

Czy biała czekolada może być nazywana "czekoladą"? Poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Czytaj więcej >
pomarańcze

Produkty

Jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce

Czytaj więcej >