Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czym się różnią ogórki kiszone od kwaszonych? Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, bardzo łatwo o fatalną pomyłkę
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 07.07.2022 12:34

Czym się różnią ogórki kiszone od kwaszonych? Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, bardzo łatwo o fatalną pomyłkę

Czym się różnią ogórki kiszone od kwaszonych? Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, bardzo łatwo o fatalną pomyłkę
canva/Ahanov Michael

Czym różnią się ogórki kiszone od kwaszonych? Mało osób zdaje sobie sprawę z zasadniczej różnicy między ogórkami kiszonymi a kwaszonymi. Bardzo łatwo więc o pomyłkę, przez co zamiast jędrnych, soczystych ogórków kupimy ogórki miękkie i pozbawione smaku.

Ogórki kiszone a kwaszone. Czy różni je tylko nazwa, czy coś więcej? Okazuje się, że ogórki kwaszone to ogórki kiszone produkowane niższym kosztem i w bardzo szybki sposób. Gorąco polecam przygotowywanie kiszonek samodzielnie, jednak jeśli nie masz na to czasu, musisz dokładnie sprawdzać słoik z produktem.

Kupiłeś ogórki kiszone, a po otworzeniu słoika okazało się, że ogórki są octowe, blade i w smaku absolutnie nie przypominają kultowych kiszonek? Sprawdź etykietę, bardzo możliwe, że kupiłeś ogórki, które producent określił jako "ogórki kwaszone". Poznaj różnice między ogórkami kiszonymi a kwaszonymi.

Ogórki kiszone, które powstały w naturalnym procesie fermentacji są nie tylko pyszne i soczyste, ale i bardzo zdrowe. Również woda, która naturalnie mętnieje jest bogatym źródłem witaminy C i kwasy mlekowego, który dba o pracę naszych jelit. Zdrowe jelita to zdrowy organizm, dlatego też kiszonki powinny znaleźć się w naszej dziennej diecie.

Czym się różnią ogórki kiszone od kwaszonych?

Kiszone i kwaszone ogórki przygotowywane są z tych samych ogórków, tych samym przypraw i ziół. Jaka jest więc różnica? Ogórki kwaszone są ogórkami, które będą gotowe po kilku dniach.

Kupne ogórki kwaszone nie poddawane są jednak naturalnemu procesowi fermentacji, a dolewany jest do nich ocet lub roztwory kwasu mlekowego, żeby przyspieszyć produkcję. Ogórki kiszone są kwaśne, jędrne, soczyste. Ogórki kwaszone natomiast zwykle są miękkie, nie są soczyste i mają wyraźny, octowy posmak.

Jak kupić dobre ogórki kiszone?

Najlepsze ogórki kiszone to te, które przygotujemy samodzielnie, naprawdę nie ma smaczniejszych. Jeśli jednak nie mamy czasu na przygotowywanie przetworów, możemy kupić kiszonki w sklepie. Jak jednak wybrać te najlepsze?

Ogórki kiszone kupujmy prosto z beczek. Takie ogórki z pewnością przygotowywane są poprzez naturalny proces fermentacji i bez dodawania octu. Jeśli chcemy kupić ogórki w słoiku, koniecznie czytajmy etykiety. Im mniejszy skład, tym lepiej.

Bardzo ważny jest również sam wygląd- jeśli w kupnym słoiku z ogórkami nie ma mętnej, zielonkawej wody, która pojawia się podczas naturalnej fermentacji, ogórki również są z octem, nawet jeśli na etykiecie producent określił je jako ogórki kiszone.

Poznaj przepis na ogórki kiszone z 1895 roku. Ogórki z dodatkiem liści wiśni i porzeczek smakują genialnie, są również bardzo jędrne i soczyste. Ogórki po kozacku w zalewie musztardowej również zachwycą całą rodzinę i będą pysznym dodatkiem do sałatek i zimnej płyty.

Ogórki kiszone
canva/madaland

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: hellozdrowie.pl, medonet.pl