Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dietetyk zdradził, która czekolada w Biedronce ma najlepszy skład. Wielkie zaskoczenie

Dietetyk zdradził, która czekolada w Biedronce ma najlepszy skład. Wielkie zaskoczenie

Czekolada w Biedronce ma dobry skład
Marek BAZAK/East News; canva/tashka2000

Czekolada w diecie nie ma dobrej sławy. Jednak można od czasu do czasu po nią sięgać. Wystarczy wybrać produkt o prostym składzie i niskiej zawartości cukru. Dietetyk wskazał, które produkty dostępne w Biedronce spełniają wspomniane warunki. Jeden z nich jest wyjątkowo tani.

Nawet jeśli chcemy schudnąć, odrobina czekolady od czasu do czasu nam nie zaszkodzi. Ponieważ dla naszego zdrowia ilość produktu powinna być nieduża, warto postawić na wyroby smaczne i wysokiej jakości. Można je znaleźć nawet w popularnym dyskoncie.

Jaką czekoladę kupić w Biedronce? Dietetyk ma swojego faworyta

Pyszna czekolada nie musi być niezdrowa ani droga. W Biedronce dostępne są świetne produkty, które dostarczą nam odrobiny przyjemności, nie narażając naszego organizmu na trudności w przetworzeniu szkodliwych dodatków, dużej ilości cukru lub oleju palmowego.

Dietetyk Michał Wrzosek wytypował, aż trzy wyroby, które warto zakupić. Pierwszym z nich jest czekolada szwajcarskiej marki Lindt o zawartości kakao 85%. Gorzki produkt ma krótki skład i zawiera jedynie 11 g cukru w 100 g. Produkt ten nie należy jednak do najtańszych, bo opakowanie kosztuje około 10 złotych.

W Biedronce znaleźć jednak możemy wyrób o bardzo podobnych parametrach, którego koszt będzie już o wiele bardziej przystępny. Czekolada gorzka marki Luximo też zawiera 85% kakao i ma tylko 13 g cukru w tabliczce. Będzie zatem dobrym wyborem.

Dla tych z nas, którzy gorzkiego przysmaku nie lubią, ekspert także ma propozycję. Podkreśla, że choć wyroby mleczne zawierają znacznie więcej cukru i nierzadko jest on na pierwszym miejscu listy składników, można czasem skusić się na takie urozmaicenie. Stawia na czekoladę mleczną marki Ritter Sport, która obfituje i brak tłuszczy innych niż kakaowy.

Czym nie kierować się kupując czekoladę?

Z analizy specjalisty wynika, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Nawet drogie czekolady mogą zawierać znacznie więcej składników niż niezbędne minimum w postaci miazgi kakaowej i kakaowego tłuszczu, niewielkich ilości cukru i dodatków w postaci wanilii, orzechów czy suszonych owoców.

Niska cena nie zawsze też musi być równoznaczna z kiepską jakością wyrobu, bo są wyjątki takie jak wspomniane wcześniej Luximo. Wybierając słodycz, warto też zrezygnować z kierowania się smakiem. Bardzo często wyroby nadziewane zawierają emulgatory, substancje żelujące, sztuczne słodziki, barwniki czy tłuszcze utwardzone inne niż kakaowy.

Z pewnością, kupując czekoladę, nie warto też przywiązywać się do marki. Podany przez dietetyka przykład czekolady Wedel jest doskonałą ilustracją tego stwierdzenia. Nawet opcja gorzka o zawartości 65% kakao ma ponad 30 g cukru, a tabliczka ma masę mniejszą niż 100 g.

Mitem także jest, że czekolady z konkretnych źródeł są lepsze od innych. Choć produkty marki Lindt potwierdzają obiegową opinię, że szwajcarska czekolada jest pyszna, nie wszystkie wyroby pochodzące z tego kraju muszą zachwycać składem. Podobnie będzie również w przypadku czekolady belgijskiej, która cieszy się dobrą sławą.

Na naszej stronie znajdziecie przepisy na desery z czekoladą. Polecamy pyszne muffinki z jej dodatkiem oraz przysmak w postaci znakomitego gorącego napoju. Bije na głowę dostępne w popularnych pijalniach.

W Biedronce można znaleźć dobrą czekoladę
canva/puhhha

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zielonawsrodludzi; domczekolady; IG/michal_wrzosek