Smakosze.pl
Grzyb

greir, Getty Images

Dlaczego latem grzyby są często robaczywe?

31 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Sezon letni na grzyby jest w pełni, dlatego często wybieramy się do lasu na wczesne poranne spacery. Dlaczego jednak grzyby zebrane latem są tak często robaczywe? Chodzi o temperaturę - im wyższa, tym większa aktywność owadów, chcących posilić się owocnikami. Na dorodne okazy należy poczekać aż do jesieni.

Grzyby stanowią wyjątkowo istotną część naszej kulinarnej kultury. Tradycyjna kuchnia polska często wykorzystuje je w najróżniejszy sposób, a współcześnie dodajemy je głównie do zup czy sosów.

Niestety zbieranie ich latem nie należy do najprostszych zajęć. Nawet najlepiej wyglądające okazy często okazują się robaczywe po otwarciu. Okazuje się, że jedynym sposobem na uniknięcie tego, jest zbieranie jesienią.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Robaczywe grzyby głównie latem

Wiele osób zastanawia się skąd taki wysyp larw owadów wewnątrz grzybów. Teorii jest wiele, jednak mało kto potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to zajmujące pytanie.

- Zbieram grzyby od lat, jesienią nigdy nie trafiłam na taką ilość robaczywych, co latem. Nie są to tylko moje obserwacje, ciekawe czemu tak się dzieje - zastanawia się w rozmowie z Dziennikiem Łódzkim pani Elżbieta.

- Niższa temperatura, to nie tylko wolniejszy wzrost owocników ale i mniejsza konkurencja ze strony owadów. Zwłaszcza, jeśli wystąpiły już jesienne przymrozki, ilość zaczerwionych („robaczywych”) grzybów znacznie maleje - tłumaczą specjaliści z portalu grzyby.pl

Latem nie sposób odgonić się od owadów

Udając się na grzybobranie jesienią, nie obawiamy się ugryzień komarów czy włażących pod koszulę innych owadów. Ich cykl życiowy spowalnia na zimę, w końcu niska temperatura oznacza brak jedzenia i mniejsze szanse przeżycia.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy recepturę na prosty i przepyszny dżem z brzoskwiń. Jeśli zastanawiasz się co zrobić w kuchni z dojrzałymi bananami, ten tekst wszystko wyjaśnia.

Rosół z dodatkiem octu

Dlaczego warto dodać ocet do rosołu?

CZYTAJ DALEJ

W ciągu lata niestety chmary wygłodniałych owadów próbują dobrać się nie tylko do naszej skóry, lecz również grzybów. Stąd znacznie większa szansa na robaczywe owocniki, niż w przypadku jesieni.

Grzyb

Źródło: canva.com/Vladimir Akinshin, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dzienniklodzki.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >

Produkty

Pilny komunikat GIS dla grzybiarzy

Czytaj więcej >