Jak zrobić wysoką karpatkę z górami i dołami?
Karpatka jest jednym z najbardziej znakomitych ciast. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią spałaszowaliby ten wyjątkowy przysmak. Za sprawą odpowiedniego przygotowania karpatka będzie miała wyraziste góry i doliny. Przepis jest banalnie prosty.
Smakowita karpatka potrafi przyprawić o szybsze bicie serca nawet najbardziej wybrednych miłośników ciast. Dziś sięgniemy po niezawodną recepturę na kultowy deser. Specjał zniknie z talerzy w mgnieniu oka.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Karpatka z kuszącymi dolinami i górami
Nie da się ukryć, że karpatka zalicza się do swojskich deserów, obok których ciężko przejść obojętnie. W każdym domu ciasto przyrządza się w odrobinę inny sposób. Jakiś czas temu prezentowaliśmy niezawodną recepturę na karpatkę.
Tym razem wypróbujemy przepis, dzięki któremu karpatka będzie cechowała się wyrazistymi dolinami i górami. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją. Na początku musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Jakie produkty będą nam potrzebne?
Ciasto:
375 ml wody
375 g mąki
200 g masła
8 jajek
odrobina soli
Krem budyniowy:
20 g mąki ziemniaczanej
20 g mąki pszennej z brzuszkiem
80 g cukru
500 ml mleka
2 żółtka
25 ml likieru
250 g ciepłego masła
Dodatki:
cukier puder
Sprawdzony przepis na idealną karpatkę
Przygotowania możemy rozpocząć od masy budyniowej. 300 ml mleka gotujemy z cukrem. Powinien się on w pełni rozpuścić. W pozostałej części zimnego mleka rozrabiamy oba rodzaje mąki. Dodajemy je do wrzącej mieszanki.
Całość energicznie mieszamy. Wyłączamy grzanie i wzbogacamy wszystko o dwa żółtka. Masę ponownie mieszamy i pozwalamy jej wystygnąć. Gdy już to nastąpi, budyń uzupełniamy o rozdrobnione masło. Wszystko miksujemy. Pod koniec dodajemy likier. Teraz przyszła pora na ciasto. W garnku umieszczamy wodę z odrobiną soli. Podgrzewamy ją i dodajemy masło. Kiedy się roztopi i mieszanką zacznie się gotować, zmniejszamy ogień i wzbogacamy ją o mąkę. Wszystko cały czas mieszamy. Gotowanie wszystkich składników powinno trwać około 2 minuty.
Canva / czarny_bez
Ciasto zdejmujemy z ognia. Gdy już wystygnie, wzbogacamy je o jajka. Należy je dodawać po kolei i za każdym razem starannie mieszać. Dobrze sprawdzi się w tym zadaniu mikser. Ciasto dzielimy na dwie części. Wykładamy je na blachy wyścielone papierem do pieczenia. Grubość każdego blatu nie powinna być podobna jak w przypadku naleśników. Warto robić na cieście wzory, wówczas góry i doliny będą bardziej wyraziste. Blaty na karpatkę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 210 stopni Celsjusza na około 25 minut. Gdy ciasto się pofałduje, wówczas zmniejszamy temperaturę do 160 stopni Celsjusza. Po zakończeniu pieczenia otwieramy piekarnik i pozwalamy wystygnąć ciastu. Na jednym blacie wykładamy masę budyniową i przykrywamy ją drugą warstwą wypieku. Całość posypujemy cukrem pudrem. Godny uwagi jest również przepis na bezę.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Kuchniatosztuka.blogspot.com