Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego schabowe są twarde po usmażeniu? Nie lekceważ 1 zasady, jest najważniejsza
Renata Materlińska
Renata Materlińska 11.07.2022 10:22

Dlaczego schabowe są twarde po usmażeniu? Nie lekceważ 1 zasady, jest najważniejsza

smażenie schabowych
canva/Jan Mach

Wiesz, dlaczego kotlety schabowe są twarde po usmażeniu? Nie lekceważ jednej zasady, która jest najważniejsza. Jest nią konieczność zamarynowania mięsa na początku przyrządzania. Dzięki składnikom marynaty kotlety nie tylko stają się delikatniejsze i bardziej soczyste, ale też smaczniejsze.

Kotlety schabowe goszczą w naszych domach przynajmniej raz w tygodniu. Zwykle kojarzą się z niedzielnym obiadem. Są klasyką klasyki i potrawą, na którą każdy zawsze ma ochotę. Uwielbiamy je za chrupiącą panierkę i delikatne, soczyste wnętrze. Czasem jednak schabowe wychodzą twarde i niesmaczne. Jaka jest tego przyczyna?

Co zrobić, by schabowe nie były twarde po usmażeniu?

Wiele osób po rozbiciu plastrów schabu jedynie oprósza je solą i pieprzem. Efektem tego są często twarde, niezbyt smaczne kotlety. Zabrakło bowiem składnika, który ułatwiłby kruszenie mięsa.

A spróbujcie choć raz zamarynować schab w np. w mieszance przypraw i musztardy lub w kefirze. Kwaśny składnik sprawi, że poczujecie różnicę. Mięso stanie się bowiem delikatniejsze w swojej strukturze, za to wyraźniejsze w smaku.

Co ważne, schab powinien poleżeć w marynacie najlepiej przez całą noc. Jeśli zapomnieliście go jednak zamarynować wieczorem, zróbcie to przynajmniej 2-3 godziny przed przyrządzeniem. Tyle czasu, też pomoże skruszyć mięso.

Co jeszcze wpływa na miękkość schabowych?

Oczywiście przed zamarynowaniem plastry mięsa trzeba rozbić. Ważne jest, by zrobić to równomiernie i z dwóch stron. Pamiętajcie, że im cieńsze będą płaty mięsa, tym krócej można je będzie smażyć, co również zwiększy soczystość i miękkość schabowych.

Przed smażeniem porcje mięsa należy osączyć z marynaty, a najlepiej osuszyć je papierowym ręcznikiem. Dzięki temu panierka lepiej będzie się trzymać powierzchni mięsa.

Schabowe najlepiej jest smażyć na smalcu lub na oleju rzepakowym. Tłuszcze te dobrze znoszą wysoką temperaturę, a jednocześnie są dość neutralne w smaku. Schabowe należy smażyć na średnim ogniu, bo inaczej szybko się przypalą.

W naszym serwisie znajdziesz też przepis na schabowe z serową niespodzianką, a także na schabowe po lubelsku.

marynowanie mięsa
canva/Yingko

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisy