Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego warto dodać kardamon do kawy?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 19.09.2021 02:00

Dlaczego warto dodać kardamon do kawy?

Projekt bez tytułu - 2021-09-19T104358.433
canva/pixelshot

Kawa to napój dobry szczególnie na ponure, jesienno-zimowe dni. Potrafi pobudzić, dodać energii i poprawić nastrój. To jej niezwykłe działanie można wspomóc przyprawami. Czy wiecie, dlaczego warto dodać do kawy kardamon?

Filiżanka kawy potrafi zdziałać cuda. Obudzi, gdy jesteśmy zaspani, zmniejszy uczucie zmęczenia, zwiększy naszą koncentrację, kiedy będziemy tego potrzebować. Gdy zaś dodamy do niej przypraw, które jak wiadomo, też posiadają swoje magiczne działanie, korzystny wpływ na nasz organizm będzie jeszcze większy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Dlaczego warto dodać kardamon do kawy?

Kardamon to przyprawa o korzennym, słodkawym smaku. Jest dość popularna w krajach arabskich, gdzie zwyczajowo dodaje się go do kawy. Chodzi głównie o niezwykły smak naparu, ale nie tylko. Kardamon zwiększa bowiem odporność organizmu i wspomaga odchudzanie.

Czysty napar kawy przyspiesza przepływ impulsów elektrycznych w mózgu, dostarcza też przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia się. Po wypiciu kawy mamy większą wydolność fizyczną i umysłową.

Gdy zaś dosypiemy do kawy szczyptę kardamonu, możemy też liczyć na łagodzenie objawów przeziębienia. Kardamon zwalcza bowiem katar i uczucie zatkanego nosa. Działa też wykrztuśnie.

Kawa z dodatkiem kardamonu to napój, który wspomaga odchudzanie. Kofeina przyspiesza przemianę materii, a kardamon ogranicza odkładanie się tkanki tłuszczowej, zapobiega wzdęciom i zatrzymywaniu się wody w organizmie, a także sprzyja oczyszczaniu organizmu.

Jak zaparzyć kawę z kardamonem?

Najlepiej zrobić to w tygielku lub małym garnuszku. Najpierw należy w moździerzu rozgnieść 2-3 ziarenka kardamonu. Do garnuszka wsypać porcję zmielonej kawy i kardamon, zalać porcją zimnej wody.

Całość należy podgrzewać na niewielkim ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Gdy napar zaczyna się gotować, trzeba go zdjąć z ognia i po jakimś czasie ponownie podgrzać. Czynność podgrzewania najlepiej jest powtórzyć trzykrotnie, co pozwoli wydobyć ze składników jak najwięcej smaku, aromatu i korzystnych właściwości.

kawa z kardamonem
kawa z kardamonem

Źródło zdjęcia: canva/rbananka

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zdrowie.tvn

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: kawa Przyprawy