Smakosze.pl
Kawa z mlekiem

Pixnio / licencja: CC 0

Czemu lepiej nie dodawać mleka do kawy?

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nic nie pobudza tak dobrze, jak poranna kawa. Liczne grono smakoszy codziennie sięga po ten napój w rozmaitych wariantach. Bez dwóch zdań najpopularniejszym dodatkiem jest mleko. Okazuje się, że kawa w takiej odsłonie ma swoje wady. Niepozorny napój negatywnie wpływa na trawienie.

Kawa niejednokrotnie przyprawiała nas o miłe doznania smakowe. Nietrudno natknąć się na wielbicieli tego pobudzającego napitku. Znaczna część z nich wzbogaca kawę o mleko. Lepiej wiedzieć, z czym może się to wiązać.

Jak kawa z mlekiem wpływa na zdrowie?

Nie od dziś wiadomo, że przyjmowane przez nas pokarmy bezpośrednio odbijają się na naszym organizmie. Kawa nie jest tutaj wyjątkiem. Ogólnie napój sam w sobie można uznać za zdrowy. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której nie sięgamy po niego więcej niż cztery razy dziennie.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, czy zdrowsza jest kawa sypana, czy rozpuszczalna. Dziś skupimy się na napoju wzbogaconym o mleko. Trzeba przyznać, że po kawę w takiej odsłonie sięga wiele osób.

Kawa z dodatkiem mleka mogą spowolnić procesy trawienia. Tym samym zjedzone przez nas posiłki, dłużej będą zalegały w żołądku. Wszystko przez reakcję białek zawartych mleku z kwasami występującymi w kawie.

Problemy z trawieniem to nie wszystko. Kawa z mlekiem jest o wiele bardziej kaloryczna. W związku z tym lepiej nie sięgać po nią, kiedy zamierzamy zgubić zbędne kilogramy. Warto zauważyć, że kawa z mlekiem i cukrem bez problemu może mieć więcej niż 100 kcal. Dla porównania napój pozbawiony dodatków ma około 4 kcal.

Mleko wpływa również negatywnie na działanie napoju. Za jego sprawą zawarta w kawie kofeina nie przyswaja się tak dobrze. Jednak nie można zapomnieć o tym, że kawa z mlekiem ma swoje zalety. O czym warto pamiętać?

Jakie plusy ma kawa z mlekiem?

Kawa sama w sobie może w drażniący sposób zadziałać na nasz żołądek. Wszystko przez jej kwasowy odczyn. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest dodatek w postaci mleka. Dzięki niemu osoby borykające się z nadkwasotą i wrzodami nie będą czuły takiego dyskomfortu po wypiciu kawy.

Czarna kawa słynie z tego, że wypłukuje wapń. Mleko dostarcza tego składnika, w związku z tym nie odczujemy jego niedoborów. Trzeba przyznać, że to spory atut. Warto jednam zauważyć, że podobny efekt można osiągnąć po prostu odpowiednim jadłospisem.

Kawa z mlekiem ma swoje wady i zalety. Z pewnością warto zastanowić się nad tym, czy po nią sięgać. Jeśli się na to zdecydujemy, wówczas najlepiej zastąpić napojem deser. W takiej sytuacji nie wpłynie ona negatywnie na naszą sylwetkę. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak na organizm wpływa miesiąc bez kawy z mlekiem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Philips; WP Kuchnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Proste sposoby na krojenie cebuli

Czytaj więcej >

Porady

Jak rozmrozić filet z ryby w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >
kawa z przyprawami

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >