Smakosze.pl
Dlaczego dobrze jeść daktyle na śniadanie?

Canva (Langan)

Dlaczego warto jeść daktyle na śniadanie?

20 Lipca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Niewielu doceniania ogromną moc daktyli. Tymczasem są one bardzo zdrowe. Długowieczni mieszkańcy Ziemi, zamieszkujący tzw. niebieskie strefy, podkreślają, że ich obecność w diecie, jest niezbędna, by czuć się wyśmienicie. Najlepiej zjeść je na śniadanie, efekty są fenomenalne.

Niebieskie strefy to miejsca na całym świecie, w których ludzie żyją nawet po sto lat. Długowieczni są między innymi mieszkańcy włoskiej Sardynii, japońskiej Okinawy, czy kalifornijskiego miasta Loma Linda. Na ich dobre samopoczucie wpływa przede wszystkim dieta, której od lat pozostają wierni.

Dan Buettner, badacz niebieskich stref, zaobserwował, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dla osób, które przeżyły ponad sto lat, jest przede wszystkim śniadanie. Stanowi ono podstawę ich jadłospisu. Okazuje się, że ogromne znaczenie mają produkty, które długowieczni jedzą z rana.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Co jeść na śniadanie?

Dan Buettner zauważył, że rytuały śniadaniowe długowiecznych związane są przede wszystkim ze spożywaniem zdrowych produktów, takich jak owsianka. Jednak składniki, jakie wchodzą do tej popularnej opcji śniadaniowej, nie są już tak oczywiste.

– Zwykle zaczynają dzień od miski owsianki z daktylami, orzechami włoskimi i mlekiem sojowym. Każdego ranka piją też sok z suszonych śliwek, który usprawnia procesy trawienne, a także obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu - wskazuje Buettner.

Projekt bez tytułu - 2021-07-11T223925.805

Czy można grillować na plaży?

CZYTAJ DALEJ

Czy daktyle są zdrowe?

Daktyle są bardzo zdrowe, jednak często pomijamy je w naszej diecie. Tymczasem są skarbnicą cennych składników. Nie dość, że zawierają witaminy z grupy A i B, to jeszcze mogą się poszczycić zawartością żelaza, wapnia, cynku, boru, magnezu, potasu czy manganu.

Co ciekawe, w zależności od odmiany, niektóre daktyle mogą zawierać nawet witaminę A i C, tak jest, np. w przypadku Deglet Noor. Z kolei odmiana Medjool ma oprócz wyżej wymienionych składników, ma również witaminy z grupy B6.

Czy daktyle są zdrowe?

Czy daktyle są zdrowe?

Źródło: Canva (Riki Risnandar, Pexels)

Czy daktyle tuczą?

Daktyle, zarówno te suszone, jak i surowe, zawierają sporo cukrów prostych. Są one źródłem energii, oraz uzupełnią niedobór glikogenu i potasu w organizmie. Jednak spożywane w dużej ilości mogą wpłynąć na naszą wagę.

Daktyle warto jeść, jednak rozważnie, gdyż 100 g tych owoców dostarcza aż 282 kcal. Nie ma przeciwwskazań, by włączyć je do diety odchudzającej, jednak trzeba odpowiednio je porcjować. Ich zaletą jest na pewno też to, że na długo pozostawiają uczucie sytości.

Oczywiście niektórych produktów zdecydowanie nie powinno się jeść na śniadanie. Nie należą jednak do nich daktyle. Ze względu na dużą zawartość cukrów prostych owoce te najlepiej spożywać właśnie na śniadanie, by zostały one zużyte w ciągu całego dnia.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Żywienie ABC Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Wydawczyni portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pomidory

Produkty

Czy pomidory z kiełkami są jadalne? Poznaliśmy odpowiedź eksperta, odwieczna zagadka rozwiązana

Czytaj więcej >

Produkty

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem

Czytaj więcej >
Czy mała papryka rosnąca w dużym warzywie jest bezpieczna dla zdrowia?

Produkty

Dlaczego w dużej papryce rośnie niekiedy jej mniejsza wersja? Czy można ją bezpiecznie jeść?

Czytaj więcej >

Produkty

Biedronka poszła na całość. Za 20 zł kupisz produkty na pyszne spaghetti

Czytaj więcej >

Produkty

Żółta czy zielona? Która fasolka szparagowa jest lepsza? Dietetyk odpowiada

Czytaj więcej >

Produkty

Jakie są najdziwniejsze smaki lodów? Lista najbardziej intrygujących pozycji ze świata

Czytaj więcej >