Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego warto pić sok z buraka jesienią?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 09.11.2021 01:00

Dlaczego warto pić sok z buraka jesienią?

sok z buraka
canva/BoskoJr

Buraki warto jeść nie tylko dlatego, że są smaczne, ale też bardzo zdrowe. Chętnie zjadamy tarte, gotowane buraczki czy czerwony barszcz. Jednak najwartościowsze są buraki jedzone na surowo albo w postaci soku. Zobacz, dlaczego warto pić sok z buraka zwłaszcza jesienią.

Buraki kuszą rubinową barwą, a także niepowtarzalnym, słodkawym smakiem. Mało które warzywo jest tak aromatyczne i pełne koloru, jak właśnie buraki. Warto jednak wiedzieć, że między innymi za ich kolorem kryje się też duża porcja zdrowia.

Dlaczego warto pić sok z buraka jesienią?

Jesień to czas, kiedy jesteśmy szczególnie podatni na przeziębienia. Niższa temperatura powietrza, większa wilgotność i krótki dzień nie służą naszemu zdrowiu. Z drugiej strony, o tej porze roku buraki są najwartościowsze. Dopiero niedawno zostały zebrane, drzemie więc w nich moc wartościowych składników.

Sok z buraka zwiększa naszą odporność, więc pomoże zapobiec jesiennym infekcjom. Zawiera dużo witamin C, A i z grupy B, a także żelaza, potasu, wapnia i kwasu foliowego. Składniki te wzmacniają nasz organizm i pomagają stawić czoła przeziębieniom. Dobrze więc by było, aby sok z buraka pili dorośli i dzieci. Jest on też bardzo wskazany dla kobiet w ciąży.

Buraki i pozyskiwany z nich sok działają też odkwaszająco na organizm, co chroni nas z kolei przed stanami zapalnymi. Sok z buraka reguluje także pracę wątroby i ciśnienie krwi. Pomaga również obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.

Warto dodać, że sok z buraka korzystnie wpływa na pracę mózgu i poprawia koncentrację. A ponieważ jest niskokaloryczny, jest też doskonałym napojem dla osób stosujących dietę odchudzającą.

Jaki sok z buraka wybrać?

W sklepach możesz kupić gotowe soki z buraka. Te w kartonie nie będą jednak miały takich walorów zdrowotnych, jakich się spodziewamy. Można za to wybrać świeżo tłoczone soki z buraków. Jednak ich cena jest dość wysoka.

Dobrym rozwiązaniem jest więc własnoręczne przygotowanie soku z buraka. Obrane i pokrojone na kawałki buraki wystarczy wrzucić do sokowirówki i gotowe. Jeśli ktoś, chce nieco przełamać ich charakterystyczny smak, może je połączyć z jabłkami lub marchewką. Sok z buraka warto też doprawić do smaku sokiem z cytryny lub pomarańczy.

Więcej ciekawych porad znajdziesz na naszej stronie. Dowiesz się z niej np. jakiego oleju lepiej nie używać do smażenia, a także, dlaczego warto jeść na czczo czosnek.

sok z buraka
sok z buraka

Źródło zdjęcia: canva/udra

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: jaskoweklimaty

Zapraszamy na nasz Instagram