Dlaczego warto pić sok z buraka?
Sok z buraka jest z pewnością jednym z napitków, które wyróżniają się na tle innych niepowtarzalnymi walorami smakowymi. W jego wnętrzu możemy się natknąć na wiele cennych składników odżywczych. Mowa między innymi o witaminach z grupy B oraz żelazie. Warto wiedzieć, jak przygotować domowy sok z buraka.
Smakowity sok z buraka potrafi przyprawić o szybsze bicie serca. Wszystko za sprawą fantastycznego smaku. Najzdrowszy jest oczywiście kiszony sok z buraka. Za jego sprawą możemy zatroszczyć się o nasz organizm, dostarczając mu witamin i minerałów.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jakie sekrety skrywa sok z buraka?
Nie da się ukryć, że sok z buraka znacząco wyróżnia się na tle innych napojów. Wszystko za sprawą niecodziennego smaku, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, dlaczego warto jeść buraki.
Dziś pod lupę weźmiemy sam sok z buraka. Bordowy specjał jest źródłem cennych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Co znajdziemy w soku z kiszonych buraków?
witamina A
witamina C
witamina E
witamina K
witaminy z grupy B
wapń
potas
żelazo
magnez
fosfor
Trzeba przyznać, że powyższa lista jest imponująca. Kiszony sok z buraka dostarcza także bakterie kwasu mlekowego, które pozytywnie wpływają na florę jelitową, a co za tym idzie, wspierają odporność organizmu.
Niezawodny przepis na kiszony sok z buraka
Sok z buraka jest prosty w przygotowaniu. Nawet mniej doświadczeni smakosze powinni bez najmniejszych problemów przyrządzić kiszony specjał. Na początku musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Co nam będzie potrzebne?
3 kg obranych buraków
4 l przegotowanej wody
kromka żytniego chleba na zakwasie
2 główki czosnku
3 liście laurowe
15 ziaren ziela angielskiego
czarny pieprz mielony
30 g soli
Buraki obieramy i kroimy w plastry. Główki czosnku dzielimy na pół. Na dnie słoika umieszczamy kilka ziaren ziela angielskiego, liść laurowy oraz połowę główki czosnku. Całość uzupełniamy o buraki. Składniki umieszczamy warstwami, do ich wyczerpania. Każdą z nich doprawiamy pieprzem.
Ostatnią warstwę powinna stanowić kromka chleba na zakwasie. Wodę gotujemy z solą i zalewamy nią zawartość naczynia. Wszystkie składniki muszą być nią w pełni przykryte. Po tygodniu sok z buraka powinien być gotowy.
Napój najlepiej działa, jeśli sięgamy po pół szklanki dwa razy dziennie. Takie urozmaicenie diety nie powinno trwać dłużej niż 3 tygodnie. Sok z buraka należy przechowywać w lodówce. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o przykrym incydencie z zakwasem.
Canva / photka
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Ekspresowy przepis na smażoną cukinię w cieście naleśnikowym
Rewelacyjne ogórki kiszone po koreańsku - pokocha je cała rodzina
Źródło: TVN Zdrowie; Parenting