Buraki i ich wpływ na zdrowie
Pixabay

Dlaczego warto jeść buraki?

Pyszne buraki często goszczą w naszych kuchniach. Eliza postanowiła jadać je codzienne przez miesiąc. Dzięki temu udało jej się pozbyć uporczywych zaparć. Oprócz tego zauważyła, że na co dzień ma lepszy nastrój, a jej skóra zaczęła wyglądać znacznie lepiej. Buraki mogą zaskoczyć wiele osób.

Buraki są uwielbianym warzywem, które może w znaczący sposób wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Czasami wystarczy miesiąc, by dostrzec zmiany na lepsze. Eliza nie spodziewała się takich efektów.

Buraki w trosce o zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że buraki w swoim wnętrzu skrywają wiele cennych składników odżywczych. Niedawno wspominaliśmy o recepturze na prozdrowotny napój na bazie burgundowych bulw i cytryny. Dziś skoncentrujemy się na zaletach, jakie płyną z dodania buraków do codziennego jadłospisu.

Buraki można jadać w różnych formach. Świetnie sprawdzają się zarówno w roli przekąski, jak i obiadu. Eliza zachęcona pozytywnymi opiniami na temat buraków postanowiła wzbogacić o nie swoją dietę. Po miesiącu zauważyła znaczną poprawę humoru, brak zaparć oraz lepszą kondycję skóry.

Smakowite buraki są bogate w składniki odżywcze takie jak cynk, magnez, jod, wapń, bor oraz flawonoidy. Właśnie dzięki takiej mieszance warzywo idealnie sprawdza się jako uzupełnienie diety. Jakie korzyści mogą nam przynieść buraki?

Przepis na przepyszne gołąbki ziemniaczanePrzepis na przepyszne gołąbki ziemniaczaneCzytaj dalej

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Królowa Kuchni, buraki zawierają azotany. W jamie ustnej zmieniają się w azotyny, które poprawiają dopływ krwi do mózgu. Buraki regulują również cykle menstruacyjne i niwelują objawy menopauzy.

Buraki mogą zaskoczyć niejednego smakosza

Portal Królowa Kuchni donosi, że buraki można potraktować jako profilaktykę przeciwnowotworową. Wszystko za sprawą zawartej w warzywach betainy. Niepozorne buraki wpływają pozytywnie na ciśnienie krwi. W związku z tym są wskazane u osób z nadciśnieniem.

buraki

Źródło: Pixabay/congerdesign

Okazuje się, że buraki mogą przeciwdziałać stanom zapalnym. Dzieje się tak dzięki przeciwutleniaczom, które skrywają się w ich wnętrzu. Buraki mają również pozytywny wpływ na trawienie. Za ich sprawą można pozbyć się powracających zaparć.

Buraki dostarczają nam tryptofan i betainę. Uważa się, że związki te wpływają na nasz nastrój i poczucie odprężenia. Obok nich możemy znaleźć także kwas foliowy, który poprawia kondycję skóry. Kto by pomyślał, że buraki w diecie mogą dać nam takie efekty.

Buraki możemy zajadać w różnych formach. Ciekawą propozycją są kiszone bulwy. Oczywiście same buraki nie zastąpią zbilansowanej diety. Pamiętajmy, że w przypadku wszelkich problemów zdrowotnych najlepszym wyjściem jest konsultacja ze specjalistą.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Poradnik Zdrowie; Królowa Kuchni

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł