Smakosze.pl
Buraki i ich wpływ na zdrowie

Pixabay

Dlaczego warto jeść buraki?

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Pyszne buraki często goszczą w naszych kuchniach. Eliza postanowiła jadać je codzienne przez miesiąc. Dzięki temu udało jej się pozbyć uporczywych zaparć. Oprócz tego zauważyła, że na co dzień ma lepszy nastrój, a jej skóra zaczęła wy

Buraki są uwielbianym warzywem, które może w znaczący sposób wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Czasami wystarczy miesiąc, by dostrzec zmiany na lepsze. Eliza nie spodziewała się takich efektów.

Buraki w trosce o zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że buraki w swoim wnętrzu skrywają wiele cennych składników odżywczych. Niedawno wspominaliśmy o recepturze na prozdrowotny napój na bazie burgundowych bulw i cytryny. Dziś skoncentrujemy się na zaletach, jakie płyną z dodania buraków do codziennego jadłospisu.

Buraki można jadać w różnych formach. Świetnie sprawdzają się zarówno w roli przekąski, jak i obiadu. Eliza zachęcona pozytywnymi opiniami na temat buraków postanowiła wzbogacić o nie swoją dietę. Po miesiącu zauważyła znaczną poprawę humoru, brak zaparć oraz lepszą kondycję skóry.

Smakowite buraki są bogate w składniki odżywcze takie jak cynk, magnez, jod, wapń, bor oraz flawonoidy. Właśnie dzięki takiej mieszance warzywo idealnie sprawdza się jako uzupełnienie diety. Jakie korzyści mogą nam przynieść buraki?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Królowa Kuchni, buraki zawierają azotany. W jamie ustnej zmieniają się w azotyny, które poprawiają dopływ krwi do mózgu. Buraki regulują również cykle menstruacyjne i niwelują objawy menopauzy.

Buraki mogą zaskoczyć niejednego smakosza

Portal Królowa Kuchni donosi, że buraki można potraktować jako profilaktykę przeciwnowotworową. Wszystko za sprawą zawartej w warzywach betainy. Niepozorne buraki wpływają pozytywnie na ciśnienie krwi. W związku z tym są wskazane u osób z nadciśnieniem. 

Źródło: Pixabay/congerdesign

Okazuje się, że buraki mogą przeciwdziałać stanom zapalnym. Dzieje się tak dzięki przeciwutleniaczom, które skrywają się w ich wnętrzu. Buraki mają również pozytywny wpływ na trawienie. Za ich sprawą można pozbyć się powracających zaparć.

Buraki dostarczają nam tryptofan i betainę. Uważa się, że związki te wpływają na nasz nastrój i poczucie odprężenia. Obok nich możemy znaleźć także kwas foliowy, który poprawia kondycję skóry. Kto by pomyślał, że buraki w diecie mogą dać nam takie efekty.

Buraki możemy zajadać w różnych formach. Ciekawą propozycją są kiszone bulwy. Oczywiście same buraki nie zastąpią zbilansowanej diety. Pamiętajmy, że w przypadku wszelkich problemów zdrowotnych najlepszym wyjściem jest konsultacja ze specjalistą.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Poradnik Zdrowie; Królowa Kuchni

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >