Jak poradzić sobie z przejedzeniem?
Dar1930, Getty Images

Domowe sposoby na przejedzenie

Poświąteczne przejedzenie dotknęło dzisiaj miliony Polaków - śniadanie wielkanocne obfitowało w końcu w liczne potrawy. Aby sobie poradzić z ciężkim uczuciem w żołądku, warto sprawdzić kilka domowych sposobów. Doskonale sprawdzają się ziołowe herbaty oraz antidotum z octu.

Wydęty brzuch, uczucie zmęczenia, ból żołądka, a nawet pocenie się to tylko kilka objawów przejedzenia się. Taki stan nie jest przyjemny i wiele osób szuka rozwiązania, które pozwoli poczuć szybką ulgę w cierpieniu. Istnieje kilka domowych sposobów, które prezentujemy poniżej.

Mimo wszystko warto rozważyć zdrowe odżywianie nawet na czas świąt. Rozciąganie ścian żołądka może w ekstremalnych przypadkach doprowadzić nawet do pęknięcia tego organu, a częste jedzenie ponad miarę skutkuje otyłością czy cukrzycą typu 2.

Jak poradzić sobie z przejedzeniem?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest wypicie kieliszka wódki z dużą ilością pieprzu. Wypicie takiej mikstury w czasie jedzenie lub tuż po zwiększa ukrwienie żołądka oraz pobudza produkcje soków trawiennych, co pozwala szybciej strawić zalegające jedzenie.

Innym rozwiązaniem mogą być proste krople żołądkowe, które większość z nas posiada w szafce z lekami. Wystarczy rozpuścić zalecaną na opakowaniu dawkę kropli w ciepłej wodzie i wypić. Zioła i substancje ułatwią trawienie i zmniejszą nieprzyjemności.

Jakie potrawy wielkanocne są najbardziej kaloryczne?Jakie potrawy wielkanocne są najbardziej kaloryczne?Czytaj dalej

Herbatki ziołowe ułatwią trawienie

Przejmujący ból brzucha i uczucie rozpierania w żołądku warto złagodzić naparem z rumianku albo melisy. Przyspieszą przemianę materii, a dodatkowo uspokoją, co może zmniejszyć stres i ogólnie złe samopoczucie po zbyt dużym ucztowaniu.

Przejedzenie

Źródło: okeyphotos, Getty Images Signature

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy rady Roberta Makłowicza, które pozwolą ugotować najlepsze parówki. W tym tekście z kolei prezentujemy sposoby pozwalające na wyeliminowanie problemu pękających skorupek jaj podczas gotowania.

Świetnie działa także najzwyklejsza czarna herbata z odrobiną cytryny i miodu. Dzięki wysokiej temperaturze i kofeinie pobudza produkcje soków żołądkowych, usprawnia krążenie i przyspiesza reakcje rozkładania jedzenia przez kwas żołądkowy.

Egipskie antidotum z octu

Na portalu poradnikzdrowie.pl napisano, że Kleopatra, starożytna władczyni Egiptu, stosowała pewną miksturę na dolegliwości związane z przejedzeniem. Składała się ona z octu winnego, ciepłej wody oraz miodu wielokwiatowego. Mieszankę pito jeszcze przed ucztą.

Innym popularnym choć współczesnym sposobem, są herbatki z kminku czy majeranku. Wystarczy zalać przyprawy wrzątkiem i odstawić je na 15 minut. Następnie trzeba je wypić, a właściwości ziół wspomagające trawienie dadzą szybką ulgę.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł