Domowy dżem truskawkowy
Dżem truskawkowy przygotowany samodzielnie w domu lubi chyba każdy! Kojarzy się z dzieciństwem, ciepłym pieczywem i naleśnikami. Do jego przygotowania potrzeba trochę czasu, jednak pyszny smak wynagradza cierpliwość. Zgodnie z klasycznym przepisem, dżem truskawkowy powinien być gotowany przez 3 dni – pierwszego dnia do uzyskania właściwej konsystencji, a przez kolejne dni tylko podgotowywany, aby zrobił się gęsty i pyszny. Dzięki temu woda z owoców odparuje, a masa będzie idealna do smarowania. Ważnym dodatkiem jest w nim sok z cytryny, który niweluje efekt ciemnienia.
Przetwory z truskawek najlepiej przygotowywać na samym końcu sezonu, kiedy cena za owoce jest najniższa, a truskawki są ciemne, dojrzałe w słońcu i słodkie. Takie aromatyczne owoce nie wymagają nawet dodatku cukru.
Warto jeszcze wspomnieć, że dżem to nie to samo co konfitura. Często tych określeń używa się zamiennie, jednak przetwory te wyglądają inaczej. Dżem składa się bowiem z pulpy owocowej i cukru, tworzących bardzo gęstą masę. Konfitura ma znacznie bardziej płynną konsystencję i najczęściej duże kawałki owoców. Ponadto dżem zwykle jest znacznie słodszy.
Co jeśli nie mamy czasu, aby gotować przez kilka dni? Z pomocą przychodzi pektyna! Jest to mieszanka poli- i oligosacharydów (węglowodanów), z których zbudowana jest ściana komórkowa wielu roślin. Dla ludzkiego organizmu pektyny stanowią frakcję rozpuszczalnego włókna pokarmowego, czyli po prostu błonnika. Sposób na przygotowanie domowego dżemu z dodatkiem pektyny jest super prosty i szybki, ponieważ posiada ona umiejętność tworzenia galaretek i żeli w kwaśnym środowisku. Poniżej znajdziecie przepis, jak jej użyć do zrobienia domowego dżemu.
Składniki:
- 2 kg mocno dojrzałych truskawek
- cukier – zależnie od preferencji, od 800 g do 1 kg. Nie powinno się dawać go mniej, ponieważ cukier to naturalny konserwant, który zapobiegnie zepsuciu dżemu
- 4 łyżki soku z cytryny – do przełamania słodyczy i, co najważniejsze, utrzymania jasnego koloru przetworów.
Sposób przygotowania klasycznego dżemu truskawkowego:
Owoce dokładnie obejrzeć i wyrzucić nadgniłe. Pozostałe truskawki umyć, wyjąć szypułki i pozostawić do osuszenia. Następnie pokroić je na mniejsze kawałki, np. ćwiartki, i wrzucić do dużego garnka z grubym dnem. Ustawić na średniej wielkości ogniu, dodać sok z cytryny i cukier. Zamieszać.
Po kilku minutach, kiedy masa zacznie wrzeć, zmniejszyć gaz do minimum i gotować, od czasu od czasu mieszając, aby owoce się nie przypaliły. Nie przykrywać, aby woda mogła szybciej odparować, a truskawki rozpaść się.
Jeśli na owocach pojawi się piana, należy zdjąć ją łyżką (przelana do słoika spowoduje powstanie bąbli w dżemie).
Kiedy masa zacznie gęstnieć, należy mieszać ją częściej, a na końcu prawie cały czas. Dżem należy gotować przez około 2-3 godziny jednego dnia lub po godzinie przez 3 kolejne dni.
Gotowy dżem należy umieścić w słoikach o pojemności 350 ml. Z podanej w przepisie ilości powinny wyjść około 4 słoiki.
Wieczka i górę słoików dokładnie wytrzeć suchą ścierką i zakręcić. Pasteryzować przez 20 minut.
Dżem truskawkowy z pektyną:
- 2 kg truskawek
- 500 g cukru
- 4 łyżki soku z cytryny
- 5 płaskich łyżeczek pektyny