Smakosze.pl
Niepokojące doniesienia o pieczywie

Canva / Image Professionals GmbH

Dramatyczny apel młynarzy, nagły brak pszenicy i żyta

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Pieczywo takie jak bułki i chleb są uznawane za podstawowe produkty spożywcze. Okazuje się, że niebawem może ich zabraknąć na sklepowych półkach. Wszystko przez deficyt pszenicy i żyta. Młynarze wystosowali apel do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Bez wątpienia bułki i chleb są produktami, które często goszczą w jadłospisie smakoszy. Ciężko sobie wyobrazić najzwyklejszą kanapkę bez wybornego pieczywa. Niestety, ostatnie doniesienia wskazują na to, że bułki i chleb mogą zniknąć ze sklepowych półek.

Czy pieczywo stanie się rzadkością?

Nie da się ukryć, że pieczywo jest chętnie zajadane przez smakoszy. Niektórzy zajadają je praktycznie codziennie. Jakiś czas temu przedstawialiśmy prosty przepis na chleb z orzechami włoskimi i żurawiną. Mało kto podejrzewałby, że tak powszechny produkt może spotkać się z deficytami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem.

Każdy smakosz zdaje sobie sprawę, że pieczywo przygotowuje się z mąki. Produkuje się ją ze zbóż takich jak pszenica i żyto. Właśnie tych składowych wyrobów piekarniczych zaczyna brakować. Młynarze nie mogli pozostać obojętni.

Brak pszenicy i żyta spowodowany jest rekordowym eksportem. Trwa on nieprzerwanie od sierpnia zeszłego roku. Tym samym młynarze nie mają z czego przygotowywać maki na wyroby piekarnicze. Zgodnie z prognozami ekspertów do 30 czerwca możemy wysłać za granice kraju łącznie 9 milionów ton zboża.

Projekt bez tytułu - 2021-06-10T135545.222

Łatwy sposób na idealnie twarde i chrupiące ogórki kiszone

CZYTAJ DALEJ

Przewidujemy, że z Polski wyjedzie 4 mln ton pszenicy oraz 1,4 mln ton żyta. Dotyczy to również kukurydzy i pszenżyta. Dostępne oficjalne dane, obejmujące okres od lipca 2020 do marca 2021 włącznie, silnie uwiarygodniają tę prognozę. W tym okresie wywieziono z Polski ponad 3,2 mln ton pszenicy oraz ponad 1,2 mln ton żyta — wyjaśnił Krzysztof Gwiazda, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego, przytaczany przez portal Farmer.

Zaistniała sytuacja sprawiła, że niemal całe polskie zasoby pszenicy i żyta z 2020 roku zostały sprzedane za granicą. Zapasy w młynach powoli się kończą. W związku z tym konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków.

Pieczywo zniknie ze sklepowych półek?

Pieczywo zniknie ze sklepowych półek?

(Canva / The Olga Niekrasova Collection)

Przejmujący apel Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal Farmer, branża młynarska domaga się odblokowania rezerw, które miałyby trafić wyłącznie do producentów mąki. Miałyby one zasilić rynek wewnętrzny. W przeciwnym wypadku na sklepowych półkach może zabraknąć pieczywa.

Braki w zasobach zboża może mocno odbić się na cenach pieczywa. Jeśli apel młynarzy zostanie zbagatelizowany, to konsumenci mogą mocno odczuć finansowe skutki niedoborów pszenicy i żyta. Tym bardziej że tegoroczne zbiory będą opóźnione.

Późniejsze zbiory zboża spowodowane są niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W połączeniu z brakiem produktu z zeszłego roku brak pieczywa może stać się realnym scenariuszem. Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na rozwój sytuacji. Wielbiciele pieczywa powinni wiedzieć, jak w prawidłowy sposób mrozić chleb.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Farmer

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >