Smakosze.pl
Mrożenie chleba jest proste

Canva.com / smileitsmccheeze

Jak mrozić chleb, żeby zachował jędrność i świeżość?

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Wielu smakoszy decyduje się na mrożenie chleba. W każdym domostwie podchodzi się do tego zadania w inny sposób. Okazuje się, że jedna metoda ma znaczną przewagę nad innymi. Dzięki niej mrożony chleb zaskoczy smakoszy chrupiącą skórką, a jego wnętrze będzie zachwycało delikatnością.

Smakowity chleb często gości na naszych stołach. Sięgamy po niego niemal codziennie. Niejeden smakoszy stara się zakonserwować pieczywo za sprawą mrożenia. Warto wiedzieć, jak robić to w prawidłowy sposób.

Mrożony chleb będzie lepszy niż kiedykolwiek

Nie da się ukryć, że chleb w zamrażarce jest dosyć częstym widokiem. Taka metoda zabezpieczania żywności przed utratą świeżości jest bardzo prosta i nie wymaga dużego nakładu pracy. Nie bez powodu cieszy się ona sporą popularnością.

Niektórzy smakosze po prostu wkładają chleb do zamrażarki i pozwalają, by chłód zrobił swoje. Niestety, po takim zabiegu pieczywo może stać się suche. Wówczas jego walory pozostawiają wiele do życzenia. Co zrobić by mrożony chleb smakował jak prosto z piekarni?

Mało kto spodziewałby się, że mrożenie chleba powinno wiązać się z kilkoma etapami. Już teraz przekonaj się, że zamrożone pieczywo wcale nie musi tracić na smakowitości. Wystarczy zastosować się do poniższej instrukcji.

Jak prawidłowo mrozić chleb?

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym czym najlepiej smarować chleb. Dziś skupimy się na jego zamrażaniu. Na początku bochenek należy pokroić na kromki. Tak przygotowany smakołyk umieszczamy na płasko w sporym naczyniu, które zmieści się w zamrażarce.

Oczywiście możemy kupić już pokrojony chleb. Rozłożone w naczyniu kromki wstawiamy do zamrażarki. Teraz musimy poczekać. Chleb wyjmujemy z urządzenia, wówczas, gdy kromki w pełni zamarzną.

(Canva / Nadezhda Mikhalitskaia)

Zamarznięte kromki chleba łączymy w bochenek. Pieczywo wkładamy do foliowej torebki. Powinno znajdować się w niej jak najmniej powietrza. Następnie chleb ponownie wkładamy do zamrażarki. Tak przygotowany wypiek wyjmujemy z urządzenia dopiero wtedy, gdy planujemy go zjeść.

O czym jeszcze pamiętać podczas zamrażania chleba?

Niezwykle istotne jest szczelne zamknięcie torebki, w której będziemy przechowywać chleb. Nieprawidłowe zapakowanie pieczywa może odbić się na jego jakości po rozmrożeniu. Jeśli wiemy, że nie zdążymy zjeść całego bochenka, możemy sięgać tylko po tyle kromek, ile zamierzamy skonsumować.

Warto również pamiętać o tym, by mrozić wyłącznie świeże pieczywo. W przeciwnym wypadku mrożony specjał może okazać się sporym rozczarowaniem. Jeśli marzy Ci się ciepły chleb, wówczas rozmrożoną kromkę można umieścić na kilka sekund w mikrofalówce. Warto wiedzieć, jak przygotować chleb w jajku, w bardziej eleganckim wydaniu

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Newsner

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >
Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >

Porady

Proste sposoby na krojenie cebuli

Czytaj więcej >

Porady

Jak rozmrozić filet z ryby w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Czytaj więcej >